Безпечне поводження при роботі з пестицидами

22 березня 2018

Вирощування рослинної продукції пов’язано із застосуванням хімічної обробки угідь пестицидами і агрохімікатами та стрімко розвивається.

Пестициди  –  токсичні речовини, їх сполуки або суміші речовин хімічного або біологічного походження, призначені для знищення, регуляції і припинення розвитку шкідливих організмів, внаслідок діяльності яких вражаються рослини, тварини, люди і завдається шкода матеріальним цінностям, а також гризунів, бур’янів, деревної і чагарникової рослинності, деяких  видів риб;

Агрохімікати – органічні, мінеральні і бактеріальні добрива, хімічні меліоранти, регулятори росту рослин та інші речовини, що застосовуються для підвищення родючості грунтів, урожайності сільськогосподарських культур і поліпшення якості рослинницької продукції;

До роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами. Не допускаються особи, які не досягли 18-річного віку, вагітні і жінки, що годують груддю,  особи пенсійного віку, а також особи, які мають протипоказання для роботи з пестицидами.

Попередній та періодичний медичний огляд осіб, які працюють з пестицидами здійснюється у відповідності до наказу  МОЗ України від 21 травня 2007 року № 246  «Порядок проведення  медичних оглядів  працівників певних категорій» .

Адміністрація підприємства, установи, організації, господарства зобов’язані надавати в розпорядження працюючих з пестицидами засоби механізації, спецодяг і спецвзуття, ЗІЗ.

Комплект ЗІЗ – спецодяг, спецвзуття, рукавиці, рукавички, захисні окуляри, респіратори або протигази повинні бути справні, підібрані індивідуально   та закріплені за кожним працюючим на весь період роботи. ЗІЗ повинні бути підібрано в залежності від класу пестицидів

Засоби індивідуального захисту повинні зберігатися в індивідуальних шафах у спеціально виділеному сухому, чистому приміщенні, яке добре провітрюється. Забороняється зберігати ЗІЗ в одному приміщенні з пестицидами, відносити додому і користуватися ними після роботи.

Роботи з пестицидами проводяться у ранні (до 10) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 °C.

Тривалість роботи з пестицидами першого і другого класів небезпеки не повинна перевищувати 4 години, з іншими –  6 годин на добу (з доробкою іншої частини робочого дня на операціях, не пов’язаних із застосуванням пестицидів).

У зоні роботи з пестицидами необхідно обладнати місця для відпочинку і споживання їжі, які забезпечуються бачками з питною водою, рукомийником і медичною аптечкою. Це місце повинно розташовуватися не ближче 200 м від межі застосування пестицидів.

Для профілактики отруєння хімічними речовинами важливе значення мають режим і склад харчування, дотримання правил особистої гігієни. Токсичні речовини легше всмоктуються в кров при відсутності їжі в шлунку; тому перед роботою з хімічними препаратами важливий прийом їжі, в тому  числі рідкої (рідина прискорює виведення отрут з організму). До складу їжі повинні входити речовини, які мають обволікаючі властивості (крохмаль, желатин та ін.) Вони перешкоджають всмоктуванню отрути.

Після роботи з пестицидами імінеральними добривами слід прийняти душ. Не дозволяється пити, палити, вживати  їжу під час роботи з хімічними речовинами.

У відповідності до чинного санітарного законодавства  при проведенні   хімічної обробки сільськогосподарських угідь авіаційним шляхом, завчасно, але не менше ніж за три доби до початку проведення робіт, адміністрація господарств сповіщає населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів. Належним повідомленням у таких випадках буде публікація відповідного оголошення у місцевих газетах, виступи по телебаченню. У період проведення робіт у радіусі 300 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

Авіаційний шлях застосування пестицидів  здійснюється лише після фітосанітарного  та екологічного обгрунтування необхідності його проведення та не менш ніж за одну добу узгоджується у визначеному законодавством порядку.

Богдан Марків

лікар з гігієни праці

відділу з питань праці гігієни праці

Управління Держпраці у Тернопільській області

 

 

Змінити мову