Онлайн-прийом: до фахівців Держпраці звернулись представники підприємств Тернопільщини з проблемними питаннями

19 вересня 2018

Під час онлайн-прийому, 19 вересня, до фахівців Державної служби України з питань праці звернулись представники підприємств Тернопільської області із проблемними питання, що виникають у роботі.

Так, до фахівців звернувся ФОП Ігор Вітвицький, який має намір займатися лісосічними роботами з питанням, чи можуть працівники його підприємства пройти навчання та перевірку знань з охорони праці у суміжному підприємстві, яке займається аналогічним видом роботи, та має постійну діючу комісію із проведення навчання і перевірки знань.

Начальник відділу з питань охорони праці Наталія Віжул зазначила, у разі проведення спеціального навчання безпосередньо на підприємстві, перевірка знань з питань охорони праці здійснюється комісією підприємства. В редакції Типового положення від 14.12.2007 пунктом 4.4 було передбачено, що у разі неможливості створити комісію з перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві перевірка знань проводиться комісією спорідненого підприємства або територіального управління спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці. Враховуючи зміни, внесені наказом Міністерства соціальної політики від 30.01.2017 № 140, пунктом 4.4 Типового положення визначено, що у разі неможливості створити комісію з перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві, яке входить в об’єднання підприємств, перевірка знань здійснюється комісією іншого підприємства – учасника об’єднання.

Яким чином нараховувати чи не нараховувати заробітну зарплату працівникам у разі відсутності кошторисних призначень чи фінансування закладу охорони здоров’я – з таким запитанням звернулась головний бухгалтер Некомерційного підприємства «Тернопільська клінічна лікарня швидкої допомоги» Галина Робот.  Заступник директора Департаменту з питань праці Олена Коновалова роз’яснила, що нараховувати заробітну плату працівникам закладу охорони здоров’я потрібно в обов’язковому порядку, незалежно від кошторисних призначень чи фінансування. У випадку ненарахування заробітної плати буде допущено порушення дотримання мінімальних гарантій в оплаті праці, що потягне за собою штраф у 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, стосовно якого не проводилось нарахування.

Начальник служби охорони праці та цивільного захисту комунального підприємства «Тернопільміськтеплокомуненерго» Наталія Голуб поцікавилась у фахівців Держпраці, чи може бути віднесено роботу оператора ЕОМ до переліку робіт із шкідливими умовами праці, і якщо так, то які пільги передбачені та яка тривалість основної і щорічної додаткової відпустки?

Начальник відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Людмила Харчук зазначила, що роботу оператора ЕОМ можна віднести до переліку робіт із шкідливими умовами праці у тому випадку, коли проведено атестацію робочого місця і лабораторні заміри. Згідно ст. 6 ЗУ «Про відпустки» щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні за відпрацьований робочий рік.  Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці надається тривалістю до чотирьох  календарних днів. Конкретна її тривалість встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника у цих умовах. Отже, тривалість щорічної відпустки операторів ЕОМ становить 28 (24+4) календарних днів.

Начальник відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Сергій Бабенко надав роз’яснення представнику підприємства ПрАТ «Тернопільський молокозавод» – начальнику служби охорони праці Віталію Корницькому, який запитував, чи  може підприємство експлуатувати устаткування харчової промисловості, на яке подано декларацію до внесення змін у постанову Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 року «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» без отримання дозволу на вимогу постанови КМУ від 07.02-2018р. №48? Сергій Бабенко зазначив, що у разі, якщо суб’єкт господарювання, до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 №48, повідомив дозвільний орган про відповідність своєї матеріально-технічної бази вимогах законодавства, шляхом подання декларації, то він в такий спосіб набув право виконувати роботи підвищеної небезпеки та/або експлуатувати (застосовувати) машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки.

Провідний інженер з охорони праці Тернопільського ЛВУМГ Андрій Шеметовський поцікавився, скільки часу діє принцип «мовчазної згоди», який дозволяє виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки після закінчення строку дії відповідних дозволів та відсутності рішення Держпраці щодо їх продовження чи анулювання? Начальник відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Сергій Бабенко зазначив, що принцип мовчазної згоди – принцип, згідно з яким суб’єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб’єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено. Відповідно до частини шостої 4-1 закону №2806, у разі якщо у встановлений законом строк суб’єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через 10 робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови суб’єкт господарювання має провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності.

Керівник служби охорони праці ТОВ «СЕ Борднетце-Україна» Івана Томунь звернувся до фахівців із двома запитаннями. Зокрема, він поцікавився, хто або які установи можуть проводити аудит з охорони праці та чи потрібно у випадку, коли підприємство бере в оренду додаткові технологічні транспортні засоби, подавати Декларацію, адже кількість робочих місць змінюється? Сергій Бабенко зазначив, що роботодавець організовує проведення аудиту охорони праці на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці у порядку і строки, що визначені законодавством. Факт проведення аудиту свідчить, що суб’єкт господарювання дотримується вимог законодавства про охорону праці і це підтверджується незалежною стороною. Щодо другого питання, то згідно з частиною 4 статті 4-1 ЗУ «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», у разі надання на підставі договору оренди у тимчасове користування приміщень чи обладнання за умови збереження виду діяльності і стану цих приміщень та обладнання від орендаря не вимагається отримання документа дозвільного характеру на їх використання.

 

Змінити мову