Рекомендуємо у спеку підприємствам відкорегувати час роботи працівників

13 червня 2019

Управління Держпраці у Тернопільській області звертається до керівників підприємств та організацій вжити заходів з попередження нещасних випадків під час підвищення температури повітря.

Вплив спеки на організм людини

Спекотний мікроклімат має шкідливий вплив на здоров′я людини.

Виникає погіршення самопочуття, зниження працездатності, загострення хронічних захворювань, а у важких випадках – тепловий удар з пораженням серцевої та нервової систем.

Перегрівання як трудова проблема

Особливо небезпечним є  перегрівання працівників під час виконання трудових обов’язків.

Саме тому спекотний мікроклімат є в певній мірі трудовою проблемою, особливо для таких професій як будівельники, дорожні та сільськогосподарські працівники.

Адже через необхідність дотримуватись регламентованих технологічних процесів та режимів, працівник не завжди може вчасно відреагувати на перші ознаки перегрівання.

Крім того, в умовах спеки посилюється негативна дія на працівника інших шкідливих виробничих чинників, особливо при роботах в замкнутих просторах, при зниженні руху повітря та підвищеній вологості.

Законодавство України про умови праці

Параметри мікроклімату, такі як температура, відносна вологість, швидкість руху повітря, а також рівень теплового випромінювання, є важливими факторами виробничого середовища, від яких в значній мірі залежать умови праці.

Чинне законодавство України містить підстави для захисту працівників від  впливу незадовільних умов праці, в тому числі і від спекотного мікроклімату.

Так, згідно ДСН верхні межі допустимих величин температури повітря на робочих місцях становлять 28 і 30 градусів С (відповідно на постійних і непостійних робочих місцях) і це виключно для легкої категорії робіт.

При більш важких роботах – допустима верхня межа температури становить відповідно 26 і 28 град. С.

Роботу при вищих температурах повітря, які не відповідають допустимим величинам, можна розцінювати як роботу у шкідливих умовах праці.

Згідно тих же ДСН, при температурі повітря, що перевищує допустимі параметри, режим праці та відпочинку організовується наступним чином:

  • тривалість регламентованих перерв повинна становити не менше 10%

робочого часу на кожні 2 град С перевищення допустимих величин;

  • при поєднанні перевищення температури з високою відносною вологістю

повітря (понад 75%), тривалість регламентованих перерв рекомендується встановлювати не менше 20% робочого часу.

ЗУ Про охорону праці, КЗпП України:     

– на всіх підприємствах створюються безпечні і нешкідливі умови праці,згідно чинного законодавства,  виконання цієї умови  покладається на роботодавця;

– право працівників на пільги і компенсації за важкі та шкідливі умови праці;

– працівники, зайняті на роботах з  шкідливими умовами праці,  мають право на оплачувані перерви санітарно-оздоровчого призначення, скорочення тривалості робочого часу, додаткову оплачувану відпустку, оплату праці у підвищеному розмірі та інші пільги і компенсації, що надаються в порядку, визначеному законодавством.

Роль роботодавця

В рамках трудового законодавства саме у роботодавця є абсолютно всі можливості, щоб вирішити питання пов’язані з попередження перегріву працівників.

Чинне трудове законодавство України дозволяє роботодавцю коригувати графіки роботи в умовах спеки, впроваджувати інші профілактичні заходи, виходячи із конкретних умов праці, а тому додаткові зміни до нормативних актів з цього питання на національному рівні  не вносяться.

Окрім того, роботодавець може за свої кошти додатково встановлювати за колективним договором (угодою, трудовим договором) працівникові пільги і компенсації, не передбачені законодавством.

Конкретні рекомендації щодо попередження перегрівання

З метою профілактики перегрівання організму працівників при роботі в умовах спекотного мікроклімату відділ з питань гігієни праці рекомендує наступне.

В першу чергу необхідно організувати адміністративне регулювання режиму праці, впровадити, так званий,  принцип захисту часом:

  • скорочення робочого дня;
  • зміна часу початку та закінчення робочого дня;
  • збільшення тривалості обідньої перерви, виключивши роботу в найжаркіший період доби;
  • влаштування регламентованих перерв для відпочинку;
  • використання для відпочинку приміщень з допустимими параметрами мікроклімату, або затінених місць, обладнаних сонцезахисними пристроями тощо;
  • проведення позапланових інструктажів з працівниками щодо дотримання вимог безпечного ведення робіт та надання долікарської допомоги у разі сонячного та теплового удару, запаморочення;
  • поповнення медичних аптечок на робочих місцях;

Дуже важливим є використання відповідного спецодягу, який має бути із легких натуральних тканин світлого кольору, вільних фасонів та з сонцезахисним головним убором.

Для профілактики зневоднення організму, втрати солей і мікроелементів рекомендується правильно дотримуватись питного режиму. Найкраще вживати прохолодні напої  (+10  + 15 град С): мінеральні води, соки, молочно-кислі напої тощо. Рідину необхідно вживати часто, невеликими порціями до 0,5 л. на годину.

Необхідно насторожити роботодавців про обмеження та особливу увагу до виконання в умовах спеки робіт підвищеної небезпеки, або тих, що потребують професійного добору.  Це такі роботи, як роботи на висоті, ремонт та обслуговування діючих електроустановок,  вибухо- та пожежонебезпечні роботи тощо.

Олег Бандура

Начальник відділу з питань гігієни праці

Управління Держпраці у Тернопільській області

Змінити мову