Стан охорони праці на підприємствах житлово-комунального господарства Тернопільщини

24 грудня 2019

Станом на 01.02.2019р. на підконтрольних підприємствах Управління Держпраці  на обліку є 188 суб’єктів господарювання та 585 виробничих об’єктів  у т.ч. ЖКГ-1 – 149 (суб’єкти підприємств Теплокомуненерго 310 об’єкти), ЖКГ-2 – 39 (суб’єкти підприємства водоканалізаційного господарства 215 об’єкти).

Інспектори Управління Держпраці у Тернопільській області здійснювали перевірки підприємств житлово-комунальних господарств області. Під час перевірок основну увагу зосереджували на технічному стані машин та обладнання, проведенню навчання, інструктажів з охорони праці, а також дотримання вимог нормативно -правових актів з охорони праці та промислової безпеки при виконанні робіт підвищеної небезпеки.

За результатами проведених перевірок стану промислової безпеки та охорони праці на підприємствах житлово-комунального господарства області виявлено характерні порушення з охорони праці та промислової безпеки які можуть мати негативний вплив на забезпечення безпечних умов праці виробничого персоналу:

– не отримали дозволи Держпраці на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію машин,  механізмів, устаткування підвищеної небезпеки,  а саме;

– на виконання газонебезпечних робіт не оформляються наряди-допуски;

– підприємства не забезпечені достатньою кількістю приладів для перевірки наявності отруйних та вибухових газів при виконанні робіт у колодязях;

– при виконанні робіт на висоті працівники не забезпечені засобами індивідуального захисту;

– посадові особи не пройшли навчання і перевірку знань з питань охорони праці;

– не проведені електролабораторні випробування по виміру опору заземлюючих пристроїв, ізоляції електромережі, системи захисту електромережі (коло, фаза-нуль);

– не проведений інструктаж з електробезпеки на І-у групу допуску в електротехнічного персоналу підприємства;

– відповідальний за електрогосподарство не пройшов періодичної перевірки знань з електробезпеки;

– не завершені роботи по ремонту оголовків димоходів;

– не випробовуються відповідно до вимог нормативних актів засоби індивідуального захисту для чистильників димоходів (не рідше 1 раз на 6 місяців).

Основні проблемні питання стосовно стану промислової безпеки та охорони праці на підприємствах житлово-комунального господарства:

  • підприємства недостатньо укомплектовані кваліфікованими спеціалістами;
  • при виконанні робіт працівники недостатньо забезпечені засобами індивідуального захисту;
  • допуск до виконання робіт підвищеної небезпеки осіб які не мають відповідної кваліфікації;
  • не утримуються в належному стані підвали, технічні коридори ( підтримування в робочому стані електроосвітлення та вентиляція(;
  • не дотримання графіків періодичної перевірки і прочищення димовентиляційних каналів відповідно до вимог нормативних актів.

Крім того, згідно з окремим дорученням голови Держпраці Романа Чернеги проведено 11 позапланових перевірок суб’єктів господарювання які здійснюють діяльність у сфері технічного обслуговування  ліфтового господарства області.

Під час перевірок виявили суттєві порушення, а саме:

  • відсутній диспетчерський зв’язок з ліфтами;
  • електромеханіки не проводять регулярні огляди і ремонти ліфтів;
  • у зв’язку із закінченням граничного терміну експлуатації (25 років) не проведено експертне обстеження технічного стану ліфтів;
  • не проводиться періодичний технічний огляд;
  • не проводиться опір заземлення ліфтів;
  • не відрегульовано точність автоматичної зупинки кабіни ліфта;
  • електричні лампи освітлення шахти не захищені від механічних пошкоджень.

У житловому фонді комунальної та кооперативної форми власності  міста Тернопіль експлуатується 761 ліфт, з них термін експлуатації 525 ліфтів перевищує 25 років. Потребують експертного обстеження 237 ліфтів. Одним із проблемних питань є незадовільний стан ліфтового господарства області. Ліфти які відпрацювали 25-річний ресурс підлягають експертному обстеженню для їх подальшої експлуатації. Крім цього ряд підприємств та об’єднань співвласників багатоквартирних будинків не отримали в органах Держпраці дозвіл на експлуатацію ліфтів відповідно до «Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки».

Аналіз стану охорони праці та виробничого травматизму на підконтрольних підприємствах житлово-комунального господарства Управлінню Держпраці у Тернопільській області.

За 11 місяців 2019 року травмувались 3 працівників, 1 смертельно. Упродовж 2018 року на підприємствах житлово-комунального господарства області травмувались 6 працівників, у т. ч. смертельно 1 людина.

Види подій, що призвели до нещасних випадків за 11 місяців 2019р. у порівнянні з 2018р.:

  • Падіння під час пересування – 0(1);
  • Падіння з висоти – 0(2);
  • Дорожньо-транспортна пригода – 1(1);
  • Обрушення, обвалення будівель, споруд та їх елементів – 1(1);
  • Дія предметів, що розлітаються в результаті руйнування технологічного обладнання, устаткування, які перебувають під тиском – 1(0).

Причини нещасних випадків за 11 місяців 2019 року у порівнянні з 2018 роком.

  • Психофізіологічні – 0(2) (особиста необережність);
  • Організаційні – 3(4) (не виконання інструкцій з охорони праці; порушення правил дорожнього руху).

З метою зниження рівня виробничого травматизму на підконтрольних підприємствах житлово-комунального господарства області пропонуємо керівникам підприємств вжити заходів щодо отримання дозвільних документів на роботи з підвищеної небезпеки та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки:

  • Забезпечити додержання працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці і правил поводження з машинами, механізмами та устаткуванням;
  • Забезпечити виконавцям робіт достатньою кількістю засобів індивідуального захисту;
  • Проведення своєчасного та якісного навчання і перевірки знань та інструктажів з охорони праці;
  • Посилити контроль служб охорони праці за станом охорони праці на об’єктах житлово-комунального господарства.
Змінити мову