Стан охорони праці у будівельній галузі на Тернопільщині: за 5 місяців 2019 року травмувались 3 працівників, з них один – смертельно

09 липня 2019

На сьогодні будівельна галузь Тернопільщини  налічує 352 піднаглядових суб’єкти господарювання та 1621 виробничих об’єктів, на яких зайнято понад 16 тисяч працівників. В області, як і в Україні в цілому, постійно зростають обсяги виконання будівельно-монтажних робіт.

Будівельна галузь – це та галузь господарства, де питання охорони праці та промислової безпеки, попередження виробничого травматизму повинні постійно бути в центрі уваги керівників суб’єктів господарювання будівельного комплексу, оскільки за цим стоїть збереження життя та здоров’я працівників. Проведення будівельних робіт вимагають від керівників особливої уваги до виконавської дисципліни, культури як виробництва, так і управління, що передбачає знання діючої нормативно-правової бази та виконання її норм.

Управління Держпраці у Тернопільській області здійснює контроль та нагляд за дотриманням вимог нормативно-правових актів з питань охорони праці, зокрема, у будівельній галузі. Так, у 2018 році інспектори Управління здійснили 36 перевірок стану охорони праці суб’єктів господарювання будівельної галузі, перевірено 73 виробничих об’єкти, виявлено 323 порушення нормативно-правових актів з питань охорони праці. За виявлені порушення до адміністративної відповідальності притягнуто 28 працівників, з них 18 – керівники підприємств. Під час проведення перевірок керівники суб’єктів господарювання самостійно призупинили 14 одиниць обладнання та виконання робіт. Також до адміністративного суду скеровано 1 позовну заяву щодо призупинення виробництва, виконання робіт.

З початку 2019 року інспектори Управління здійснили 11 перевірок стану охорони праці суб’єктів господарювання будівельної галузі, у яких перевірено 24 виробничих об’єкти та виявлено 124 порушення нормативно-правових актів з охорони праці. За виявлені порушення до адмінвідповідальності притягнено 10 працівників, з них 6 – керівники підприємств.

Під час перевірок встановлено, що адміністрації будівельних організацій та підприємств проводять певну роботу щодо ЗУ «Про охорону праці», створення безпечних умов праці, забезпечення здоров’я працівників. Усі підприємства зареєстровані у Фонді соціального страхування. На підприємстві створені служби охорони праці, постійно діючі комісії з охорони праці. Працівники пройшли навчання та перевірку знань з питань охорони праці, призначені відповідальні особи за стан охорони праці, розроблені та затверджені програми вступного інструктажу та інструкції з питань охорони  за професіями, видами робіт та безпечній експлуатації машин, механізмів обладнання, складено та затверджено переліки робіт з підвищеною небезпекою, робота на яких потребує спеціального щорічного навчання.

Однак проведеними перевірками встановлено, що керівники підприємств не в у повному обсязі забезпечують функціонування системи управління охороною праці на підприємствах. Керівники структурних підрозділів не повністю виконують покладені  на них функції з охорони праці – допускають до експлуатації механізми, машини, обладнання з порушенням правил безпеки, не створюють безпечні умови праці працівникам на будівельних об’єктах.

Порушення правил охорони праці призводить до фактів виробничого травматизму. Так, у 2017 році травмувались 6 працівників, нещасних випадків зі смертельним наслідком не було;  у 2018 році – 7 працівників (3 випадки із смертельним наслідком); за 5 місяців 2019 року травмувались 3 працівників, у тому числі 1 смертельно.

За останні три роки найбільше випадків сталось через падіння працівників з висоти (травмувались 6 працівників), по двоє травмувались у дорожньо-транспортних пригодах, під час падіння при пересуванні, дії рухомих частин, падіння елементів обладнання, один працівник травмувався внаслідок падіння елементів матеріалів та ще один через ураження електричним струмом.

Більшість нещасних випадків стались з організаційних причин, а це – порушення посадових інструкцій, невиконання правил та інструкцій з охорони праці, працівники не використовували засоби колективного та індивідуального захисту. На другому місці – психофізіологічні (особиста необережність, алкогольне сп’яніння), і на третьому – технічні причини (незадовільний технічний стан).

З метою зниження рівня виробничого травматизму на підконтрольних підприємств будівельної галузі пропонуємо керівникам будівельних організацій:

  • забезпечити дотримання працівниками вимог нормативно-правових актів з охорони праці і правил поводження з машинами, механізмами та устаткуванням;
  • забезпечити наявність та використання інвентарних запобіжних огороджень на небезпечних зонах будівництва;
  • забезпечити застосування працівниками індивідуальних та колективних засобів захисту під час виконання робіт на висоті;
  • посилити контроль служб охорони праці за станом охорони праці на будівельних об’єктах.
Змінити мову