На засіданні колегії Тернопільської ОДА зосередили увагу на стан дотримання вимог чинного законодавства з охорони праці та зайнятості населення при збиранні та переробці сільськогосподарської продукції

29 червня 2018

 27 червня у Тернопільській обласній державній адміністрації відбулося засідання колегії, під час якого проаналізували стан дотримання вимог чинного законодавства з охорони праці та зайнятості населення при збиранні та переробці сільськогосподарської продукції у 2018 році. Із доповіддю на колегії виступила начальник Управління Держпраці у Тернопільській області Наталія Рус.

Управління Держпраці у Тернопільській області здійснює нагляд за станом охорони праці на 1006 сільськогосподарських підприємствах області. Упродовж минулого інспектори Управління перевірили стан охорони праці на 141 виробничому об’єкті у 98 суб’єктів сільського господарства. Під час перевірок виявлено ряд порушень. Зокрема, найчастіше, посадові особи не проходять періодичні навчання та перевірки знань з охорони праці; деякі підприємства працюють без дозвільних документів на виконання робіт та експлуатацію машин і механізмів підвищеної небезпеки; обладнання експлуатується з порушенням технологічних процесів.

З початку цього року проведено 17 перевірок стану охорони праці на сільськогосподарських підприємствах області, під час яких виявлено 60 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, до адміністративної відповідальності притягнено 7 працівників, з них 6 керівників. Порушення, виявлені під час перевірок, пов’язані з ремонтом і обслуговуванням техніки та  під час проведення весняно-польових робіт, а саме – використання тимчасових ненадійних підставок, роботи без використання засобів індивідуального захисту, використання саморобних електродотримачів. У період липня-серпня поточного року Управлінням заплановано перевірити ще 14 сільськогосподарських підприємств області, – розповіла начальник Управління Наталія Рус.

Закінчуються весняно-польові та згодом розпочнуться активні зернозбиральні роботи, до виконання яких залучається велика кількість сезонних працівників. Тому керівники сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств, а також підприємств, що здійснюють діяльність із зберігання та переробки зерна повинні приділити особливу увагу питанням охорони праці. Перед початком жнивних робіт особливу увагу потрібно звертати на  проходженні первинних та періодичних медоглядів, перед- та післярейсових медоглядів, проведення інструктажів з охорони праці, навчання та перевірки знань працівників зайнятих на роботах підвищеної небезпеки, технічний стан машино-тракторного парку, стан техніки на зернотоках, організації робочих процесів, тривалості робочого дня, а також організації місць відпочинку для учасників жнивних робіт.

На жаль, маємо сумну статистику в області – у 2017 році на підприємствах сільськогосподарської галузі травмувалися 14 працівників, з них 2 – смертельно, з початку цього року травм зазнали 3-є працівників, 2 випадки сталися на одному підприємстві, –  зазначила Наталія Рус.

У 2017 році та у січні-травні 2018 року державними інспекторами в області здійснили 58 заходів державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів, виявили 113 порушень вимог законодавства про працю, з виявлених – понад 50 % стосувалися вимог законодавства про оплату праці. У 2 сільськогосподарських та переробних суб’єктів господарювання, а це – 3,4 % серед усіх перевірених, було виявлено 6 осіб, які працювали без належного оформлення трудових відносин.

Проблемним питаннями щодо стану дотримання  трудового законодавства у  сфері АПК   є робота без оформлення трудових відносин з виплатою заробітної плати в «конвертах», безпідставне укладання цивільно-правових договорів, які за своєю суттю є трудовими, неналежне оформлення трудових відносин, недотримання мінімальних гарантій в оплаті праці. А це означає – недофінансування бюджету, недоотримання коштів на розвиток інфраструктури та соціальних потреб, а також унеможливлює створення економічно вигідних умов для проживання громадян, – підсумувала Наталія Рус.

Для безпечного проведення жнивних робіт у цьому році заплановано провести семінар-наради в управліннях агропромислового розвитку районних адміністрацій. При районних адміністраціях будуть створені робочі штаби за участю представників Управління Держпраці щодо безпечного проведення зернозбиральних робіт. Також на сайті Управління розміщено інформаційно-консультативну довідку необхідних заходів щодо безпечного  проведення зернозбиральних робіт.

Змінити мову