Нещасні випадки в енергетичній галузі: як попередити?

Управління Держпраці у Тернопільській області застерігає, порушення нормативно-правових актів з охорони праці при організації безпечної експлуатації електроустановок може призвести до смертельних нещасних випадків.

В енергетичній галузі у 2019 році зростає рівень травматизму як в Україні, так і в області. За 9 місяців на Тернопільщині в енергетиці зафіксовано 3 нещасні випадки, два з яких – смертельні.

Також часто від ураження електричним струмом страждають діти. 20 жовтня у с. Ілавче Теребовлянського району від ураження електричним струмом постраждав 12-річний хлопець, який зайшов усередину незачиненої трансформаторної підстанції, отримав серйозні опіки лівої руки. У березні цього року стався схожий випадок у м. Чортків – тоді 14-річний юнак загинув на місці від отриманих через ураження електричним струмом травм.

Управління Держпраці у Тернопільській області вкотре застерігає як дітей, так і дорослих бути обережними та не заходити у приміщення, як можуть становити небезпеку для життя та здоров’я.

Звертаємо увагу, що двері приміщень електроустановок (щитів, збірок тощо) мають бути постійно замкнені, що передбачено у п 2.2.18 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, п.5.1.12 Правил безпечної експлуатації електроустановок. В електроустановках повинні застосовуватись плакати і знаки безпеки (заборонні, застережні, настановчі, вказівні), виготовлені згідно з вимогами нормативних документів.

Працівники, які виконують роботи на комутаційних апаратах в електромережах напругою понад 1000 В, зобов’язані  дотримуватися вимог, які зазначені у Правилах безпечної експлуатації електроустановок споживачів, Правилах безпечної експлуатації електроустановок, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів та інших нормативно-правових актів з охорони праці. Фахівці служб охорони праці зобов’язані контролювати безпечну експлуатацію електроустановок і повинні мати групу IV з електробезпеки. Забороняється покладати на енергослужбу обов’язки, що не входять до її професійної компетенції.

Роботи у діючих електроустановках проводяться за нарядом, розпорядженням та в порядку поточної експлуатації.

Підприємство, установа чи організація, яке займається обслуговуванням електроустановок, обов’язково має отримати дозвіл на виконання робіт та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Дозвіл видає Управління Держпраці у Тернопільській області на безоплатній основі на підставі позитивного висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання.

Змінити мову