Попередні результати інспекційної кампанії з питань виявлення неоформлених працівників
02 жовтня 2020Проблема неформальної економіки і незадекларованої праці є однією із головних перешкод для всіх країн у забезпеченні гідної праці та високих темпів зростання, а криза COVID-19 вкотре оголила вразливість мільйонів, які працюють неформально або у неформальній економіці, та служить нагадуванням про вирішальну необхідність зробити перехід від неформальної до формальної зайнятості пріоритетним напрямом національної політики.
З початку року інспектори праці невпинно інформують роботодавців про ризики використання незадекларованої праці та переваги оформлення трудових відносин.
Так, з початку року з метою попередження таких порушень інспектори безпосередньо відвідали більше 330 тисяч роботодавців, проте, з огляду на динаміку застрахованих осіб, значна частина роботодавців не дослухалась до застережень інспекторів.
З метою сприяння переходу до задекларованої праці з 01 вересня поточного року Держпраці проводитьсяінспекційна кампанія з питань виявлення неоформлених працівників, за участі та сприяння інших органів (Державної податкової служби, Пенсійного фонду, центрів зайнятості, органів місцевого самоврядування, Національної поліції тощо).
Протягом вересня інспектори праці провели 576 інспекційних відвідувань, ще 571 розпочато та на разі триває.
У ході 534 проведених відвідувань інспектори виявили 2 тис. 202незадекларованих працівників, при цьому більше ніж з половиною (1 тис. 130 працівників) роботодавці оформили трудові відносини під час інспектування.
Загалом 92 % від загальної кількості завершених відвідувань завершились виявленням незадекларованої праці. При цьому, середня кількість незадекларованих, яка виявлялась у ході 1 відвідування, становить близько 4працівників.
Зазначене свідчить про досить високу ефективність проведеної інспекторами праці підготовчої роботи, яка, зазвичай, займає ледь не вдвічі більше часу, ніж безпосередньо саме відвідування.
Головна увага інспекторів при проведенні інспекційних відвідувань прикута до роботодавців найризикованіших згідно з даними Держстату сфер господарювання: сільського господарства, торгівлі, готельно-ресторанного комплексу, будівництва, транспорту.
До 16 роботодавців, що не дослухались до рекомендацій інспекторів про оформлення найманої праці та у яких були виявлені такі випадки у ході інспектування, вже застосовано штрафні санкції на загальну суму 3 млн 924 тис. грн. Відносно решти тривають процедури, необхідні для прийняття відповідних рішень, щодо притягнення їх до відповідальності.
В черговий раз звертаємо увагу роботодавців, що незадекларована праця, незважаючи на можливу короткострокову вигоду, негативно впливає на всіх.
Наймаєте працівників без трудового договору? Будьте готові витрачати час і ресурси на навчання – досвідчені спеціалісти до вас не підуть або швидко знайдуть краще місце. А в разі перевірки інспекції праці на вас можуть накласти відчутний штраф за порушення трудового законодавства.
Зрештою, через несплату податків й єдиного соціального внеску держава змушена підвищувати податки для бізнесу, щоб виплачувати пенсії, лікарняні, утримувати школи, лікарні, ремонтувати дороги тощо.
Держпраці України