Інсульт. Чому важлива профілактика?
30 січня 2018Серед причин смертності в нашій країні впевнено лідирує інсульт. Лише кожний п’ятий з тих, хто пережив інсульт, повертаються до повноцінного життя, більшість же хворих стають інвалідами. Можна сказати, що порушення мозкового кровообігу (внаслідок чого й виникає інсульт) перетворилось на глобальну епідемію, що загрожує життю та здоров’ю громадян і є на сьогодні найважливішою медико-соціальною проблемою. Частота інсультів в Україні в 11–13 разів перевищує аналогічний показник у розвинених країнах Європи. Причина такої ситуації не лише в різних підходах до лікування і профілактики, а й у неоднаковому ставленні людей до власного здоров’я, відсутності або наявності виробничих факторів ризику тощо
Тихий убивця
Інсульт, згідно зі статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку позбавляє в світі життя близько 5 мільйонів людей, приблизно стільки ж втрачають здатність рухатися. Це захворювання є на четвертому місці серед хвороб, підсумком яких стає летальний результат і на першому – серед причин інвалідності.
Разом з тим, інсульт завдає величезної шкоди економіці, враховуючи витрати на лікування, медичну реабілітацію, втрати у сфері виробництва. Зрозуміло, що попередити інсульт легше, ніж домогтися повного відновлення втрачених функцій, а тим більше повного лікування пацієнта.
Заходи, спрямовані на первинну профілактику інсульту, базуються на масовій стратегії і стратегії високого ризику Профілактика інсульту починається з вивчення причин, які призводять до порушення живлення кров’ю ділянки головного мозку.
Слід виділити фактори, через які людина потрапляє до групи ризику:
– артеріальна гіпертензія (підвищений тиск);
– серцево-судинні захворювання;
– високий рівень холестерину в крові;
– атеросклероз;
– аневризми судин мозку;
– цукровий діабет;
– неправильне харчування;
– зайва вага;
– шкідливі звички (алкоголь, куріння);
– гормональні протизаплідні препарати;
– порушення згортання крові;
– постійні стреси на виробництві або в побуті.
Усунувши ці фактори, ми суттєво знижуємо ймовірність настання інсульту. Саме в цьому й полягає його первинна профілактика. Існує також профілактика після інсульту, за допомогою якої можна запобігти його рецидиву.
Виділяють фактори ризику інсульту, позбутися яких неможливо:
– вік (від 55 років);
– спадковість (випадки інсульту у близьких родичів);
– належність до чоловічої статі (чоловіки частіше страждають від цього захворювання). Людям, які входять до цих груп, слід приділяти профілактиці максимум уваги.
Ази профілактики
Постійний контроль показників артеріального тиску, рівня концентрації в крові цукру та холестерину – одна з головних турбот людини, яка прагне запобігти інсульту та інфаркту. Обов’язково слід придбати апарати для регулярної перевірки цих показників. 120/80 – це показники артеріального тиску, яких потрібно прагнути. За необхідності призначається антигіпертензивна терапія. Потреба в цьому може з’явитися, якщо у людини цукровий діабет, серцева недостатність, початкова стадія артеріальної гіпертензії тощо. Також нормалізації артеріального тиску сприяє здоровий спосіб життя. В ідеалі концентрація в крові глюкози не повинна виходити за рамки 3,3-5,5 ммоль/л. Наблизитися до цих значень допоможуть певні групи медикаментозних препаратів, дотримання спеціальної дієти. Підтримувати належний рівень холестерину (нижня межа становить 3,9 ммоль/л) допоможе правильно підібране харчування. До щоденного меню варто включати овочі та фрукти, уникати рафінованих продуктів, жирного, смажених страв. За показаннями лікар може прописати статини — спеціальні препарати для профілактики інсульту, які знижують концентрацію холестерину в крові.
Все під контролем!
У лікарів є чітка думка з приводу того, як уникнути інсульту. Профілактика, на їхню думку, повинна неодмінно включати в себе регулярне обстеження в лікарні. Це особливо актуально для осіб, які переступили поріг сорокаріччя. Список діагностичних процедур, які бажано проходити хоча б один раз на рік (тим, хто входить до групи ризику, краще робити це раз на півроку), потрібно складати разом з лікуючим лікарем. Основні обстеження, які показані всім:
– МРТ головного мозку;
– УЗД судин;
– ЕКГ;
– хімічний аналіз крові.
Ці діагностичні маніпуляції допомагають своєчасно виявити серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, відвернути важкі ускладнення, які всерйоз загрожують життю людини. Також щороку потрібно відвідувати лікаря-кардіолога.
Небезпечні попередники
Кращий спосіб не допустити інсульту – профілактика та своєчасне лікування ряду небезпечних захворювань. Загрозу для життя людини представляють серцеві хвороби, і в першу чергу аритмії. Мерехтіння передсердь, тріпотіння шлуночків, розширення камер серця, дефекти серцевих клапанів – все це може стати причиною формування тромбів (кров’яних згустків), які в майбутньому здатні привести до закупорювання судин головного мозку.
Цукровий діабет, вкрай небезпечний сам по собі, призводить до надмірної концентрації в крові глюкози. Це захворювання робить стінки кровоносних судин ламкими й крихкими, що може закінчитися інсультом. Атеросклероз збільшує подібну ймовірність, так само як і гіпертонія. Ще одна небезпека – аневризми (стоншення стінок) мозкових судин. Вони можуть бути генетичними або розвиватися протягом життя внаслідок інфекції, атеросклерозу, травм тощо. Тонкі стінки не справляються з кров’яним тиском (особливо в комбінації з гіпертонією). Можливий підсумок – геморагічний інсульт.
Також варто згадати в цьому списку порушення згортання крові. Її підвищена «розрідженість» або «густина» здатні викликати інсульт. «Рідка» кров може призвести до кровотечі, «густа» ж – до появи згустків, що закупорюють просвіт судин.
Прощаємось із шкідливими звичками
Зловживання спиртними напоями, пристрасть до тютюну – ці шкідливі звички можуть призвести до сумних наслідків. Профілактика інсульту та інфаркту – це, щонайперше, відмова від куріння. Нікотин, як показує практика, збільшує небезпеку приблизно вдвічі. У комбінації зі зловживанням алкоголем ризик підвищується приблизно на 75 %. Часто самої лише відмови від куріння буває достатньо для того, щоб людина покинула групу тих, кому всерйоз загрожує крововилив у мозок.
Алкоголь небезпечний тим, що збільшує артеріальний тиск. Найменш небезпечним в цьому плані вважається червоне сухе вино, ряд лікарів навіть рекомендують його в профілактичних цілях. Проте цей напій корисний лише в чисто символічних дозах, надмірне захоплення ним не принесе користі, так само як вживання горілки, коньяку, пива, шампанського.
Контролюємо вагу
Зайва вага – це серйозний фактор ризику, і профілактика інсульту обов’язково повинна включати нормалізацію ваги. Додаткові кілограми, які повні люди носять на собі, сприяють появі факторів, які призводять до крововиливу в мозок. Це хвороби серцево-судинної системи, гіпертонія, цукровий діабет. Згідно з дослідженнями, досить позбутися 5 кілограмів, щоб показники артеріального тиску знизились, а рівень в крові холестерину прийшов у норму. Досягається це спеціальною дієтою та фізичними вправами.
Намагайтеся наблизитися до своєї ідеальної ваги, попередньо розрахувавши її. Потрібно розділити вагу (у кг) на зріст у метрах, зведених в квадрат, щоб отримати свій індекс маси тіла. В ідеалі значення мусить перебувати у проміжку 18,5–25 кг/кв. м.
Заняття спортом не лише зменшують артеріальний тиск, але й звільняють організм від непотрібного холестерину. Фізичні вправи також приводять у норму стан серця та судин, зганяють надлишкову вагу. Ефективна профілактика інсульту – біг, ходьба на великі відстані, катання на велосипеді, плавання в басейні. Приділяючи цьому заняттю хоча б півгодини на день, людина віддаляється від небезпеки. Навіть при зайвій вазі, коли проблеми зі здоров’ям, які не дозволяють активно займатися спортом, можна включити у свій день корисні прогулянки на свіжому повітрі.
Що на тарілці?
Профілактика інсульту передбачає чітке дотримання спеціальної дієти. Згідно з медичними дослідженнями, продукти, які входять до стандартного раціону сучасної людини, на 58 % підвищують небезпеку цього захворювання.
Фактично «дієтична» профілактика включає в себе три найважливіших для зміцнення здоров’я кроки:
– зниження рівня холестерину;
– насичення раціону харчування магнієм і калієм;
– зменшення кількості солі.
Зниження рівня холестерину – найважливіше завдання в боротьбі інсультом, тому раціон повинен бути максимально насичений стравами, які зменшують його рівень. Це вівсяні пластівці, соєві продукти, мигдаль. Очищати організм ефективно допомагають гранати, ківі.
Овочі та фрукти – ефективні постачальники антиоксидантів, які перешкоджають обростання стінок артерій жировими бляшками. Саме вони допомагають у поліпшенні кровотоку, якщо вживати їх у свіжому вигляді, домагаючись максимального різноманітності. Обов’язково включити в меню абрикоси (курагу), банани й чорнослив — це джерела калію. Корисні також шпинат і квасоля, знежирене молоко (2 склянки на добу), морська риба. Багаті вітамінами ягоди, тому намагайтесь включати їх до свого щоденного раціону. В сезон варто зробити запаси, щоб взимку використовувати їх свіжомороженими та сушеними (але не консервованими). Полюбіть вишню та малину. Вони містять саліцилову кислоту, яка запобігає надмірному згортанню крові й перешкоджає формуванню тромбів.
Профілактика та лікування передбачають скорочення обсягу натрію, який надходить до організму з їжею. У цьому плані найбільш небезпечні перероблені продукти, наприклад, кетчупи та соуси фабричного виготовлення. Рекомендується виключити з раціону також плавлений сир, тушонку, шинку, намагатися не солити страви в процесі приготування. Краще підсолювати вже на тарілці – так споживається значно менше солі. Для приготування їжі використовуйте варіння, запікання в духовці без жиру, тушкування. Такі страви значно корисніші від смажених на сковороді.
Тривожні сигнали
Найперший дзвіночок, який повідомляє людині про насування інсульту – підвищення артеріального тиску. Його вимірювання має стати щоденною звичкою. Обов’язково купіть тонометр. Ознаки небезпеки: нижня планка 90–105, верхня – 140–180. Буває, тиск «підскакує» внаслідок перевтоми, стресу. Подбайте про достатній сон та повноцінний відпочинок. Дозуйте навантаження – як фізичні, так і розумові. Не забувайте консультуватися з лікарем, який допоможе порадою та призначить при потребі необхідну терапію.
З народної медицини
– Настоянка календули – дієвий засіб проти інсульту. Можна придбати її в аптеці або приготувати самому. 20 г лікарської рослини, залити 100 мл медичного спирту. Поставити у прохолодне темне місце. Настоянка готується протягом двох тижнів, потім фільтрується. Щоденна доза – по 30 крапель тричі на день.
– Настоянка собачої кропиви (пустирника). Приймати як у першому рецепті.
– Кінський каштан. 50 г каштана на 0,5 л горілки. Настояти як у першому рецепті. Щоденна доза – по 40 крапель тричі на день.
Як розпізнати інсульт
Часто при інсульті людина непритомніє. Але іноді розвиток хвороби не такий помітний. Він може проявитися несподіваною зміною ходи, слабкістю рук (людина не може їх підняти), плутаною мовою або нерозумінням слів співрозмовника, змінами міміки (нерухома одна половина обличчя, куточок губ з одного боку опущений, око не заплющується, людина не може посміхнутися). Можлива втрата рівноваги й навіть раптове падіння, яке супроводжується тимчасовою втратою зору, головним болем. При інсульті перед непритомністю людина починає бачити предмети в червоному світлі. На лобі виступає піт, посилено пульсують судини на шиї, іноді починається блювання.
Людину, у якої розвинувся інсульт, необхідно якомога швидше доставити до лікарні.
Ви можете допомогти!
Іноді симптоми інсульту важко розпізнати. На жаль, елементарна необізнаність оточуючих може призвести до трагедій. Постраждалий від інсульту може отримати серйозні порушення роботи мозку, у разі якщо людям, які перебувають поблизу, не вдалося вчасно розпізнати тривожні симптоми.
Ви можете врятувати життя людини! Варто виконати лише три прості дії:
1. Попросіть постраждалого ПОСМІХНУТИСЯ.
2. Попросіть ЗАГОВОРИТИ. Нехай він чітко вимовить просте речення. Наприклад: «Сьогодні хороша погода».
3. Попросіть його або її ПІДНЯТИ обидві руки.
Увага! Ще один спосіб розпізнати інсульт, крім згаданих вище: попросіть постраждалого висунути язик. І якщо язик кривої або неправильної форми та западає на одну або іншу сторону, то це теж ознака інсульту. Якщо ви відзначили у потерпілого проблему з якимось з цих завдань, негайно викликайте швидку й опишіть симптоми прибулим на місце медикам. Кардіологи запевняють, що кожен, хто у разі необхідності виконає ці нескладні вимоги, може бути впевнений: принаймні, одне життя він врятував!
Для самоконтролю
Негайно зверніться до людей, які перебувають поряд, попросіть їх викликати для вас швидку допомогу у тому разі, якщо:
– ви відчули раптову слабкість;
– у вас зненацька потемніло в очах;
– ви помітили, що знизилась гострота зору на одне око;
– вам важко зрозуміти, про що говорять оточуючі;
– відчули раптовий сильний головний біль, нудоту;
– вам стало важко орієнтуватись у просторі.
Виробничі ризики та заходи профілактики
Найперший професійний фактор виникнення інсульту – це стрес. У мого сусіда інсульт стався після того, як начальство звільнило його з роботи через запізнення не з його вини (чоловік став свідком ДТП і не зміг повідомити про те, що затримається).
Деякі топ-менеджери дозволяють собі кричати на підлеглих, «тиснути» при нагоді і без неї, створюючи нервову обстановку в колективі, від якої страждають працівники.
Стрес як причина інсульту може викликатися поганою організацією праці, фізичним перенапруженням, ненормальними стосунками всередині колективу та й просто незадовільними умовами робочого місця. Дуже багато роботодавців для зменшення виробничих витрат воліють скорочувати посади персоналу, інколи покладаючи на одного роботу двох-трьох працівників. Між тим, робоче перевантаження – це шлях до виникнення стресу, наслідком якого й може стати інсульт.