Про небезпеку захворювання грипом
16 лютого 2018За 6 тижнів 2018 року на грип та ГРВІ по Україні захворіло 256056 осіб, з них 70% діти. Зареєстровані летальні випадки серед дітей, підтверджені лабораторними дослідженнями. Інтенсивний показник захворюваності грипом по Україні станом на 15 лютого 2018 р. становив 665,2 на 100 тис. нас., що на 16,0% вище епідпорогу по Україні. Епідпоріг перевищено у Вінницькій, Волинській, Житомирській, Рівненській та Хмельницькій областях.
Цьогоріч згідно прогнозів вчених-епідеміологів в Україну прийде незнайомий підвид грипу – Мічиган. Він належить до найбільш небезпечного типу А (такі віруси швидко видозмінюються, саме вони провокують пандемії). За повідомленнями Центру громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України на сьогодні більшість громадян нездужають на грип групи В. В той же час у Росії та Білорусії домінує саме грип А. Загрози його поширенню в Україні не мине і з приходом весни : такі збудники добре почуваються при плюсовій температурі.
«Мічиган» є підвидом грипу «Каліфорнія», який провокував пандемію «свинячого грипу» у 2009 році. Цей вид грипу здатний провокувати первинну вірусну пневмонію, що розвивається дуже стрімко – від зараження до перших важких симптомів минає день,два.
«Мічиган» швидко пригнічує імунну систему, вражає клітини епітелію капілярів і впливає на механізм згортання крові, відтак можливі кровотечі. Ця особливість визначає підвищений ризик ускладнень не лише з боку легень, але й головного мозку, судин тощо.
При неускладненому грипі, в разі правильного лікування стан хворого поступово покращується – вже наприкінці першого тижня спадає гарячка, симптоми стають менш вираженими. Проте абсолютно у всіх видів грипу є особливість, вони прискорюють перебіг супутніх захворювань, що дуже небезпечно для людей з хронічними патологіями: серцево-судинної системи, органів дихання, підшлункової залози, центральної нервової системи.
Одна з особливостей лікування грипу полягає в тому, що не рекомендується використовувати саліцилати (аспірин), бо вони можуть підсилити ускладнення. На жаль, конкретних препаратів, які лікують саме грип «Мічиган» немає. У кожному випадку універсальні засоби для боротьби з вірусом – ліжковий режим і рясне пиття, щоб токсини виводилися з організму). В період хвороби треба постійно контролювати стан легенів, нирок, крові (для цього людині призначають аналізи на початку недуги і тоді коли вона вщухає). Найдієвішим способом захисту від грипу є щеплення, вакцини в комплексі щоправда не захищають від усіх видів грипу відразу.
Спочатку епідсезону грипу щеплення проти грипу зробили 181081 людині,що становить 0,5 відсотка від загальної кількості населення, при цьому з 12,5 мільйонів медичного та епідеміологічного ризику (медики, педагоги, працівники транспорту, торгівлі, громадського харчування, банківських установ,закладів зв’язку та інших) вакциновано близько 165 тисяч осіб.
Слід пам’ятати, що заразитися грипом дуже легко – достатньо одного покашлювання хворого в радіусі 3-х метрів аби вірус завис у повітрі, осів на одязі чи іншій поверхні, а звідти потрапив у дихальні шляхи людини.
Вірус грипу впродовж декількох діб живе в повітрі у приміщеннях, до 2-х тижнів – каплях слини та мокротинні, до 5 – 15 годин на шкірі.
Тож якомога частіше мийте руки ( з них вірус грипу може потрапити у ніс, рот, очі та практикуйте вологе прибирання приміщень.
Богдан Марків
лікар з гігієни праці
відділу з питань гігієни праці
Управління Держпраці у Тернопільській області