Що необхідно знати про захворювання та профілактику кору?

23 лютого 2018

У 2017 році в Україні зареєстровано 4782 випадки кору. Упродовж 7 тижнів 2018 року на кір в Україні захворіло 5097 осіб, 1693 дорослих і 3404 дитини, про це під час брифінгу повідомив заступник генерального директора з нагляду за інфекційними хворобами державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ України» Віктор Ляшко. Найбільше хворих – у Івано-Франківській, Одеській, Чернівецькій та Закарпатській областях.

Станом на 21 лютого в Україні померло 7 осіб  –  5 дітей та 2 дорослих (Одеська, Івано-Франківська  і Закарпатська області).

В Одесі від ускладнень кору померло двоє немовлят. Випадки підтверджені лабораторно. Як повідомив голова Департаменту охорони здоров’я Одеської ОДА В’ячеслав Полясний, однією з жертв підступної недуги стала 5-місячна дитина, у якої була важка патологія — вроджена вада серця, а також синдром Дауна. Як припускає В’ячеслав Полясний, дитину могли заразити кором у міській лікарні (це випливає з історії хвороби). Чиновник розпорядився провести перевірки всіх дитячих стаціонарів міста та області і з’ясувати шлях передачі збудника. Кір –  надзвичайно заразний. Якщо людина не хворіла і не була вакцинована, при контакті з хворим інфікується у 100% випадків. Не обов’язково це повинно статися під час тісного спілкування. Вірус може потрапляти у приміщення через вентиляційні шахти і замкові щілини.

Друга дитина, яка померла, заразилася від хворої матері. Наприкінці січня вагітну жительку Одеської області, яка не була щеплена, госпіталізували з діагнозом «кір» у міську інфекційну лікарню. За даними прес-служби Одеської ОДА, пацієнтка самовільно покинула лікувальний заклад. Після появи на світ у перинатальному центрі обласної лікарні інфікований малюк прожив лише півдоби.

В Одеській області найбільша захворюваність на кір. Вірус прийшов туди з Румунії, де торік зафіксували понад 5,5 тисячі випадків кору. За даними Європейської агенції з охорони здоров’я, Румунія –  лідер за кількістю хворих в Європі. На другому місці – Італія (у 2017 році на кір захворіло трохи більше 5 тисяч осіб). Україна у списку – третя. Торік хворих з діагнозом «кір» налічувалося близько 4,8 тисячі. У ВООЗ пояснюють: захворюваність у цих країнах зростає через відмову від планових щеплень, низьке охоплення вакцинацією маргінальних груп населення, перебої з постачанням вакцин і неефективну роботу систем епіднагляду.

Усього у країнах Європи 2017 року було зареєстровано понад 21 тисячу випадків захворюваності на кір (для порівняння, у 2016-му – лише 5 тисяч). Жертвами недуги стало 35 осіб.

«Кожний новий випадок кору в Європі нагадує про те, що невакциновані діти й дорослі, де б вони не жили, залишаються у групі ризику інфікування і самі можуть сприяти подальшому поширенню хвороби», –  наголошує директор Європейського регіонального бюро ВООЗ Жужанна Якаб.

«Подолати кір можна так само, як дикий поліомієліт — вакцинацією. Хворобі можна запобігти, якщо зробити щеплення, яке виявить ефект навіть упродовж 72 годин після контакту з хворим«,  –  додає експерт МОЗ України з інфекційних хвороб Федір Лапій.

 При підготовці статті частково використані матеріали, опубліковані у газеті «Високий замок».

Богдан Марків  

лікар з гігієни праці

відділу з питань гігієни праці

Управління Держпраці у Тернопільській області

 

 

Змінити мову