Під час інспекційних відвідувань інспектори Управління Держпраці в області у березні виявили 12 неоформлених працівників
13 квітня 2018Подолання незадекларованої праці та детінізації заробітної плати є одним із пріоритетних напрямів діяльності Держпраці. Адже через тіньовий ринок зайнятості держава втрачає мільйони гривень несплачених податків, а громадяни позбуваються законних соціальних гарантій.
Уже більше місяця, як територіальні органи Держпраці виведені з під дії мораторію на перевірки у 2018 році. Інспектори Управління Держпраці у Тернопільській області здійснюють заходи щодо забезпечення легалізації трудових відносин з метою скорочення обсягів нелегальної праці та тіньової зарплати в області. Інспектори праці Управління та органів місцевого самоврядування здійснюють спільні інспекційні відвідування роботодавців щодо дотримання ними трудового законодавства, перевіряючи, зокрема, чи оформлені з працівниками трудові відносини.
Під час інспекційних відвідувань інспектори Управління Держпраці в області у березні виявили 12 неоформлених працівників на різних підприємствах області. Інспекційні відвідування проводились у сфері послуг, переробній промисловості та на виробництві Тернопільської області. П’ятеро працівників були допущені до роботи без оформлення трудового договору. Щодо семи працівників порушено норму абзацу 2 частини 2 статті 265 Кодексу законів про працю України – застосування договорів цивільно-правового характеру, коли трудові відносини фактично були трудовими. Такі порушення караються для роботодавця штрафом у тридцятикратному розміру мінімальної зарплати ( з 1 січня – 3723 грн., тобто 111690 гривень за кожного неоформленого працівника).
Сьогодні держава зробила вагомий крок назустріч суб’єктам господарювання. Роботодавець може звернутися до Управління із письмовою заявою, щоб інспектори праці провели на його підприємстві аналіз стану дотримання законодавства про працю. За результатами проведеного аналізу складається фахова довідка, надаються рекомендації щодо вирішення виявлених порушень на підприємстві, і, що найважливіше, роботодавець не несе відповідальності за виявлені недоліки у роботі.
Управління Держпраці у Тернопільській області анонсує про можливість такого заходу уже більше півроку, та, на жаль, лише кілька роботодавців скористалися безкоштовним аудитом. Сьогодні сам суб’єкт господарювання повинен цікавитися законодавчими змінами, реалізовувати їх. Роботодавець має усвідомити, що несе відповідальність за те, що діється на його підприємстві.
Держпраці звертається до роботодавців належним чином оформляти трудові відносини з працівниками, щоб уникнути застосування штрафних санкцій.