Робоче місце без бар’єрів: коли зручність — це право

22 травня 2025

Часто талановиті та кваліфіковані фахівці з інвалідністю стикаються з бар’єрами, які, на перший погляд, здаються незначними: незручне розташування обладнання, відсутність спеціалізованого програмного забезпечення, неадаптовані вхідні групи тощо. Але саме ці деталі можуть стати вирішальними у питанні їхнього працевлаштування та повноцінної участі в робочому процесі.

Що ж може включати пристосування робочого місця?

Варіантів безліч і вони залежать від конкретних потреб людини:

Фізична адаптація: Встановлення пандусів, ліфтів, поручнів, розширення дверних прорізів, облаштування ергономічного робочого місця зі спеціальними меблями, проведення перепланування, ремонтних робіт, дообладнання приміщень з метою приведення їх у стан, придатний для осіб з інвалідністю, модифікації існуючого та придбання додаткового обладнання та/або допоміжних засобів, необхідних для виконання роботи особою з інвалідністю тощо.

Технічне оснащення: Використання спеціальних клавіатур, мишок, програмного забезпечення для читання з екрана, голосового управління, розроблення робочої друкованої інформації (пам’яток, інструкцій, технологічних карток, графіків тощо) у доступних форматах, зокрема легкого читання, шрифтом Брайля, та розміщення такої інформації у доступних місцях, а також щодо надання усної інформації (її повторення) з регулярністю, визначеною залежно від потреби особи з інвалідністю, із застосуванням простої мови тощо.

Організаційні зміни: зміни робочого графіка особи з інвалідністю, зокрема, запровадження скороченої тривалості робочого часу, гнучкого графіка роботи, надання додаткових перерв для зайняття фізичними вправами або відпочинку, переведення особи з інвалідністю за її згодою на іншу роботу чи посаду, звуження змісту та/чи зменшення обсягу трудових обов’язків за посадою тощо.

 

Чому це важливо?

Реалізація права на працю: Кожна людина має право на гідну працю, незалежно від стану здоров’я. Пристосування робочого місця допомагає це право реалізувати.

Розкриття потенціалу: Створюючи комфортні умови, ми дозволяємо талановитим людям повністю розкрити свій професійний потенціал та принести цінний внесок у розвиток компанії.

Підвищення продуктивності: Адаптоване робоче місце сприяє кращій концентрації, зменшенню втоми та підвищенню загальної продуктивності працівника.

Формування інклюзивної культури: Компанії, які дбають про потреби своїх працівників, демонструють свою соціальну відповідальність та створюють позитивний імідж.

Пам’ятаймо, що створення безбар’єрного робочого простору – це не лише про виконання вимог законодавства, а насамперед про повагу до людської гідності та побудову справедливого суспільства.

Змінити мову