На онлайн-прийомі громадян до начальника відділу з питань гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці департаменту з питань праці Держпраці Людмили Харчук звернулися працівники одного з комунальних підприємств Миколаївщини, які займаються відловом бездоглядних тварин.
Працівники вважають свої трудові права порушеними та просили надати роз’яснення, якими санітарно-гігієнічними умовами праці та засобами індивідуального захисту повинен забезпечити їх роботодавець. Чи мають право ловці бездоглядних тварин на скорочену тривалість робочого тижня та щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці?
Людмила Харчук зазначила, що такі працівники забезпечуються усіма необхідними засобами для особистих потреб з урахуванням виробничих процесів згідно з вимогами Державних будівельних норм (ДБН В 2.2-28-2010 «Будинки адміністративного та побутового призначення»). Для даних робіт передбачаються окремі гардеробні для домашнього та спеціального одягу, душові, окремо для чоловіків та жінок, кімната для прийому їжі, що обладнана раковиною, холодильником, водопідігрівачем, електроплиткою. На підприємстві повинна бути аптечка, укомплектована усіма необхідними засобами.
Стосовно питання забезпечення спецодягом та засобами індивідуального захисту, начальник відділу поінформувала, що згідно з пунктом 142 Норм безоплатної видачі спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту працівників житлово-комунального господарства працівникам, що займаються відловом бездоглядних тварин, мають видавати влітку костюм на 1 рік, черевики на 1,5 року, рукавиці на 3 місяці, фартух з нагрудником – до зносу; взимку – куртку та штани утеплені на 3 роки, чоботи на 3 роки, рукавиці на 1 рік.
Людмила Харчук повідомила, що враховуючи специфіку роботи за цією професією працівники мають право на скорочену тривалість робочого тижня (36 годин), яка встановлюється за результатами атестації робочих місць, та щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці, передбачену постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 № 1290.
Фахівець Держпраці запропонувала працівникам комунального підприємства написати колективне звернення для здійснення інспекторами праці Управління Держпраці у Миколаївській області заходу державного контролю з метою встановлення фактів порушення стосовно них трудового законодавства.