На засіданні обласної тристоронньої соціально-економічної ради приділили особливу увагу питанню стану виробничого травматизму на підприємствах області
30 листопада 2018На Тернопільщині відбулось чергове засідання обласної тристоронньої соціально-економічної ради, участь у якому взяв перший заступник начальника Управління Держпраці у Тернопільській області Володимир Гузенков. Під час засідання обговорено питання стану виплати заробітної плати в області та фінансування витрат бюджетних установ і організацій на оплату праці до кінця 2018 року та стану виробничого травматизму на підприємствах області.
З початку року в Україні зафіксоване збільшення нещасних випадків на виробництві. Тому Уряд України в рамках політики оновлення промисловості і захисту працівників приділяє увагу посиленню контролю за смертністю та травматизмом на підприємствах.
«На жаль, маємо сумну статистику і на Тернопільщині – за 11 місяців на виробництві травмувалися 67 працівників (65 – за аналогічний період 2017 року), у тому числі смертельно – 12 працівників ( 8 за аналогічний період 2017 року). Смертельні нещасні випадки у 2018 р. сталися у соціально-культурній сфері, гірничорудній промисловості, будівництві, машинобудуванні, енергетиці, сільському господарстві, автомобільному транспорті та житлово-комунальному господарстві», – розповів Володимир Гузенков.
Здебільшого причинами нещасних випадків є: допуск до роботи без проведення відповідного навчання та перевірки знань з питань охорони праці; не виконання вимог інструкцій з охорони праці працівниками, а також незадовільний технічний стан машин, техніки і обладнання. Аналізуючи причин і обставин виробничого травматизму, ефективними заходами профілактики є: посилення трудової та виробничої дисципліни; належна організація проведення відповідних інструктажів, навчання та перевірка знань з питань охорони праці; проведення попередніх та періодичних медичних оглядів працівників; забезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту.
«Під час заходів державного нагляду за станом охорони праці на підприємствах області виявлено, що найчастішими порушення є – відсутність дозвільних документів на виконання робіт та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; експлуатується обладнання, яке не відповідає вимогам чинних Правил; непроходження періодичного навчання та перевірки знань з охорони праці працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки; непроходження працівниками, які працюють у важких і шкідливих умовах праці, періодичного медичного огляду», – зазначив Володимир Гузенков.
Особливу увагу також приділено питанню незадекларованої праці, адже роботодавець, який допускає працівника без належного оформлення на роботу позбавляє його гарантованих соціальних гарантій, зокрема, виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, допомоги у разі настання нещасного випадку на виробництві, соціального страхування.
«На сьогодні пріоритетним напрямом роботи Управління і надалі залишається підвищення ефективності заходів державного нагляду за додержанням законодавства про працю та з охорони праці, вжиття дієвих заходів щодо недопущення зростання травматизму на піднаглядових підприємствах», – підсумував Володимир Гузенков.