Державним службовцям Управління Держпраці – про відповідальність за одержання неправомірної вигоди
21 липня 2021В Управління Держпраці відбулося навчання з державними службовцями, які здійснюючи владні повноваження постійно перебувають у зоні виникнення корупційних ризиків, на якому йшлося про відповідальність за прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою на якому йшлося.
Зокрема, державних службовців ознайомлено із поняттям неправомірної вигоди, визначеної Законом України «Про запобігання корупції», зокрема – це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.
Також обговорено заходи, які необхідно невідкладно вжити, незважаючи на приватні інтереси, у разі надходження пропозиції щодо неправомірної вигоди або подарунка, а саме:
- відмовитися від пропозиції;
- за можливості ідентифікувати особу, яка зробила пропозицію;
- залучити свідків, якщо це можливо, у тому числі з числа співробітників;
- письмово повідомити про пропозицію безпосереднього керівника (за наявності) або керівника відповідного органу, підприємства, установи, організації, спеціально уповноважених суб’єктів у сфері протидії корупції.
Окрім того, на навчанні держслужбовцям наголошено, що за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень ч. 1 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» передбачена кримінальна, адміністративна, цивільно-правова та дисциплінарна відповідальність у встановленому законом порядку.
Зокрема, статтею 368 Кримінального кодексу України передбачено, що прийняття пропозиції, обіцянки або одержання службовою особою неправомірної вигоди, а так само прохання надати таку вигоду для себе чи третьої особи за вчинення чи невчинення такою службовою особою в інтересах того, хто пропонує, обіцяє чи надає неправомірну вигоду, чи в інтересах третьої особи будь-якої дії з використанням наданої їй влади чи службового становища карається з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років:
штрафом від 1 до 4 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або арештом на строк від 3 до 6 місяців, або позбавленням волі на строк від 2 до 4 років;
за одержання неправомірної вигоди у значному розмірі:
позбавленням волі на строк від 3 до 6 років;
за одержання неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, або вчинене службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище:
позбавленням волі на строк від 8 до 12 років, з конфіскацією майна.