Фахівець Управління Держпраці – про шкідливі фактори виробничого середовища, які впливають на зварників
03 червня 2022Зварювання – це процес одержання нероз’ємного з’єднання шляхом встановлення міжатомних зв’язків між зварюваними частинами при їх місцевому або загальному нагріванні, пластичною деформацією або їх спільною дією. Залежно від виду енергії зварювання поділяють на три класи: термічний, термомеханічний та механічний. До термічного класу відноситься ручне дугове зварювання, що є найпоширенішим видом електрозварювання та застосовується для зварювання м’якої та легованої сталей, чавуну, нержавіючих сталей, у деяких випадках кольорових металів.
Особливості умов праці зварників характеризуються наявністю низки небезпечних і шкідливих виробничих факторів, що є наслідком зварювального процесу. До шкідливих виробничих факторів зварювання належать:
– знижена температура повітря в приміщенні та робота на відкритих площадках в холодну пору року;
– підвищена температура повітря в приміщенні та робота на відкритих майданчиках в жарку пору року;
– підвищена температура поверхонь обладнання, матеріалів;
– розташування робочого місця на значній висоті відносно поверхні землі;
– підвищена запиленість і загазованість повітря робочої зони;
– ультрафіолетове й інфрачервоне випромінювання;
– електромагнітні поля; іонізуючі випромінювання;
– шум;
– ультразвук;
– статичне навантаження.
Психофізіологічна дія на зварника виявляється у вигляді фізичних та нервово-психічних навантажень. Фізичні навантаження викликають у людини статичні та динамічні напруження, що залежать від маси зварювального інструменту, гнучкості шлангів і дротів, тривалості безперервної роботи, підтримання робочої пози. У результаті статичного перенапруження може виникнути захворювання нервово-м’язового апарата плечового пояса. Нервово-психічні навантаження призводять до перенапруження зорових аналізаторів та виникнення нервово-емоційного напруження; при недостатньому захисті очей розвивається катаракта. Під час праці на робітників впливають несприятливі метеорологічні фактори, що призводить до розвитку теплового дискомфорту. Під час шліфувальних і зачищувальних робіт, під час газової різки металів у повітря виробничого середовища виділяється пил, який містить з’єднання марганцю, міді, заліза, цинку, свинцю.
Серед шкідливих виробничих факторів найбільшу загрозу для здоров’я зварників становить зварювальний аерозоль, що за характером утворення належить до аерозолів конденсації і є дисперсною системою, в якій дисперсною фазою є дрібні частинки твердої речовини, дисперсним середовищем – газ або суміш газів. Зварювальний аерозоль може викликати бронхо-легеневі захворювання (хронічний бронхіт, пневмоконіоз). Вплив канце¬рогенних речовин шестивалентного хрому і нікелю у складі зварювального аерозолю на органи дихання може підвищувати ризик розвитку онкологічних захворювань. Марганець викликає інтоксикацію, симптомами якої є біль у верхніх кінцівках, погіршення пам’яті та головний біль. Сполуки хрому спричиняють утворення злоякісних пухлин. Цинк впливає на печінку, викликаючи зміни та запалення тканин. Нікель у вигляді зварювального аерозолю змінює реактивну спроможність організму – викликає алергію. Оксиди азоту, озон, фтористий водень чинять переважно подразнюючу дію, що викликає подразнення очей та верхніх дихальних шляхів, кашель, біль у грудях, головний біль. Фтористий водень, внаслідок утворення в організмі токсичного фтор-іона, уражає опорно-руховий апарат, порушує процеси мінерального обміну.
Відтак, інтенсивність праці та параметри мікроклімату впливають на стан людини, що працює в запиленому та загазованому приміщенні. При цьому посилена дихальна діяльність призводить до поглинання підвищених доз повітря, а разом з ним – шкідливих речовин; високі температури повітря посилюють шкідливу дію хімічних речовин на організм людини.
Радикальним способом оптимізації умов праці зварників може бути впровадження автоматизації зварювальних операцій і застосування робототехніки, де це можливо.
В якості профілактичних заходів щодо попередження негативного впливу шкідливих речовин обов’язкова наявність та справність на робочому місці систем загальної припливно-витяжної та місцевої витяжної вентиляції, постійне використання засобів індивідуального захисту, а саме: щитків та масок зі спеціальним склом, яке затримує ультрафіолетове випромінювання, зменшує яскравість дуги та дію інфрачервоного випромінювання, спеціального міцного вогнетривкого захисного одягу та рукавиць, які захищають від потрапляння іскор та бризок металу.
Працівники, які працюють на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці підлягають попередньому та періодичним медичним оглядам.
Орест Бідяк,
головний державний інспектор відділу з питань гігієни праці