На онлайн-прийомі фахівці Держпраці відповіли на запитання представників підприємств
26 серпня 2018Під час онлайн-прийому 22 серпня до фахівців Держпраці звернулись представники підприємств Рівненської області та мешканка м. Рівне.
Провідний інженер з охорони праці ПрАТ «Рівнеобленерго» Володимир Омельчук звернувся із запитанням щодо форми посвідчення, яка визначена у додатку 2 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці» та обов’язковості її заповнення для працівників, які виконують роботи в діючих електроустановках.
Головний спеціаліст відділу нагляду в металургії, машинобудуванні та енергетиці Олександр Шутенко зазначив, що працівники, які обслуговують електроустановки, повинні вивчити Правила безпечної експлуатації електроустановок (НПАОП 40.1-1.01-97), відповідно до вимог своєї посади, та пройти навчання безпечним прийомам праці на робочому місці під керівництвом досвідченого працівника і перевірку знань для присвоєння групи з електробезпеки згідно з додатком 1 до цих Правил. Фахівець Держпраці роз’яснив, що НПАОП 40.1-1.01-97 не встановлює форми посвідчення для зазначення групи з електробезпеки, тому цю форму роботодавець може затвердити актами, що діють на підприємстві, розробленими відповідно до Порядку опрацювання та затвердження роботодавцем нормативних актів з охорони праці, що діють на підприємстві (НПАОП 0.00-6.03-93). Роботодавець має право доповнювати форму посвідчення про перевірку знань з охорони праці окремими розділами з метою зазначення групи з електробезпеки.
До начальника відділу нагляду на виробництві і об’єктах підвищеної небезпеки Василя Лісовика звернувся директор ТОВ «РЕМБ» Борис Мельничук із запитанням щодо розробки документу, який би регламентував Порядок здійснення технічного обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будівель, комунально-побутових об’єктів невиробничого характеру, та змін до НПАОП 0.00-6.16-12 «Порядок проведення технічного розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов’язаних з використанням газу в побуті» в частині встановлення дотримання порядку проведення технічного обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання спеціалізованим підприємством.
Василь Лісовик зазначив, що здійснення нагляду за використанням споживачами природного газу в побуті не належить до повноважень Держпраці, оскільки відповідно до статті 2 Закону України «Про охорону праці» сфера дії цього Закону поширюється на всіх юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та на всіх працюючих.
Згідно з Положенням про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України Міненерговугілля, відповідно до покладених на нього завдань, розробляє проекти законів та інших нормативно-правових актів з питань, що належать до його компетенції, та затверджує правила безпеки постачання природного газу.
При розробці і затвердженні Міненерговугілля нормативно-правового акту, що буде врегульовувати ці питання, Держпраці в установленому порядку опрацює нову редакцію Правил безпеки систем газопостачання, яка буде містити вимоги щодо організації безпечного ведення таких робіт під час експлуатації та технічного обслуговування систем газопостачання. У такому випадку будуть підстави для внесення змін до НПАОП 0.00-6.16-12 «Порядок проведення технічного розслідування обставин та причин виникнення аварій, пов’язаних з використанням газу в побуті».
Начальник відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Сергій Бабенко надав роз’яснення Василю Сачевчичу, представнику ФОП Журомський А.С., щодо нанесення знака відповідності технічним регламентам, а також відповів на запитання представника Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимира Якимчука щодо продовження строку дії дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
До заступника директора департаменту з питань праці Володимира Гончарука звернулась мешканка м. Рівне стосовно розгляду звернення щодо порушення її трудових прав роботодавцем, а саме, несвоєчасної виплати заробітної плати при звільненні, непроведенні оплати надурочних робіт, невидачі трудової книжки в день звільнення. Управлінню Держпраці у Рівненській області доручено повторно розглянути скаргу громадянки.