На Тернопільщині завершились жнива ранніх зернових
11 вересня 2018Станом на 10 вересня 2018 року за оперативними даними всіма категоріями господарств області зібрано зернових та зернобобових культур на площі 347,4 тис. га, намолочено у початково-оприбуткованій вазі 1655,8 тис. тонн зерна, що на 120,5 тис. тонн менше до відповідного періоду минулого року. Середня урожайність – 47,7 ц/га (-5,5 ц/га), в тому числі ранні зернові та зернобобові культури – 1640,1 тис. тонн зерна, при середній урожайності 48,4 ц/га.
За вказаний період збирання зернових культур в області фахівці Управління Держпраці у Тернопільській області провели 22 перевірки стану охорони праці у сільськогосподарських підприємствах, під час яких виявили 136 порушень нормативно-правових актів з охорони праці. За результатами перевірок до адміністративної відповідальності притягнено 18 працівників. Порушення, виявлені під час перевірок, пов’язані з ремонтом і обслуговуванням техніки, а саме – використання тимчасових ненадійних підставок, роботи без використання засобів індивідуального захисту, використання саморобних електродотримачів.
Найбільш травмонебезпечним періодом у сільськогосподарському виробництві є проведення зернозбиральних робіт. Максимальне напруження, перенасиченість праці, не належний контроль за безпечним виконанням робіт з боку інженерно-технічного персоналу можуть стати причинами нещасних випадків із фатальними наслідками.
На жаль, маємо чимало прикладів смертельного травматизму під час проведення жнив. В області смертельно травмувалися двоє працівників (заступник начальника служби охорони ТзОВ «Бучачагрохлібпром», тракторист-машиніст ФГ «СМП»). В ДТП отримав травму з важким наслідком охоронець ТзОВ «Бучачагрохлібпром».
Фахівці Управління Держпраці у Тернопільській області і надалі здійснюють превентивні заходи щодо безпечного проведення збирання пізніх зернових культур, роботи по переробці цукрової сировини, а також осінньої посівної компанії.
Працівники Управління Держпраці в області з метою суттєвого зменшення впливу людського фактора на стан виробничого травматизму у сільськогосподарському виробництві, поліпшення виробничої і трудової дисципліни регулярно проводили інформаційно-аналітичні і тематичні семінари, наради, «круглі» столи, поширювали передовий досвід кращих колективів та аграріїв, Рекомендації Держпраці щодо недопущення випадків травмування в АПК у літній період, ретельно перевіряли організацію безпеки праці під час проведення жнив та виконання першочергових превентивних заходів, домагалися негайного усунення виявлених порушень і з усією відповідальністю ставилися до безпеки праці на жнивах, збереження життя та здоров’я людей.
Керівникам сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств акцентовано особливу увагу на проходження первинних та періодичних медоглядів, проведення інструктажів з охорони праці, навчання та перевірку знань працівників, зайнятих на роботах підвищеної небезпеки, на технічний стан машино-тракторного парку, стан техніки на зернотоках, а також на додержання вимог трудового законодавства та організацію місць відпочинку для працівників.
Успішне проведення жнив – це завжди найвідповідальніша пора для працівників села, керівників сільськогосподарських підприємств. При тому, що необхідно на належному організаційному рівні і в стислі агротехнічні строки провести комплекс жнивних робіт, вони мають бути виконані безпечно, тобто без ризику для здоров’я і життя працівників. Адже агропромисловий комплекс залишається одним із травмонебезпечних галузей, де щорічно травмуються і гинуть люди.