На Тернопільщині завершились жнива ранніх зернових

Станом на 10 вересня 2018 року за оперативними даними всіма категоріями господарств області зібрано зернових та зернобобових культур на площі 347,4 тис. га, намолочено у початково-оприбуткованій вазі 1655,8 тис. тонн зерна, що на 120,5 тис. тонн менше до відповідного періоду минулого року. Середня урожайність – 47,7 ц/га (-5,5 ц/га), в тому числі ранні зернові та зернобобові культури – 1640,1 тис. тонн зерна, при середній урожайності 48,4 ц/га.

За вказаний період збирання зернових культур в області фахівці Управління Держпраці у Тернопільській області провели 22 перевірки стану охорони праці у сільськогосподарських підприємствах, під час яких виявили 136 порушень нормативно-правових актів з охорони праці. За результатами перевірок до адміністративної відповідальності притягнено 18 працівників. Порушення, виявлені під час перевірок, пов’язані з ремонтом і обслуговуванням техніки, а саме – використання тимчасових ненадійних підставок, роботи без використання засобів індивідуального захисту, використання саморобних електродотримачів.

Найбільш травмонебезпечним періодом у сільськогосподарському виробництві є проведення зернозбиральних робіт. Максимальне напруження, перенасиченість праці, не належний контроль за безпечним виконанням робіт з боку інженерно-технічного персоналу можуть стати причинами нещасних випадків із фатальними наслідками.

На жаль, маємо чимало прикладів смертельного травматизму під час проведення жнив. В області смертельно травмувалися двоє працівників (заступник начальника служби охорони ТзОВ «Бучачагрохлібпром», тракторист-машиніст ФГ «СМП»). В ДТП  отримав травму з важким наслідком охоронець ТзОВ «Бучачагрохлібпром».

Фахівці Управління Держпраці у Тернопільській області і надалі  здійснюють превентивні заходи щодо безпечного проведення збирання пізніх зернових  культур, роботи по переробці цукрової сировини, а також осінньої посівної компанії.

Працівники Управління Держпраці в області з метою суттєвого зменшення впливу людського фактора на стан виробничого травматизму у сільськогосподарському виробництві, поліпшення виробничої і трудової дисципліни регулярно проводили інформаційно-аналітичні і тематичні семінари, наради, «круглі» столи, поширювали передовий досвід кращих колективів та аграріїв, Рекомендації Держпраці щодо недопущення випадків травмування в АПК у літній період, ретельно перевіряли організацію безпеки праці під час проведення жнив та виконання першочергових превентивних заходів, домагалися негайного усунення виявлених порушень і з усією відповідальністю ставилися до безпеки праці на жнивах, збереження життя та здоров’я людей.

Керівникам сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств акцентовано особливу увагу на проходження первинних та періодичних медоглядів, проведення інструктажів з охорони праці, навчання та перевірку знань працівників, зайнятих на роботах підвищеної небезпеки, на технічний стан машино-тракторного парку, стан техніки на зернотоках, а також на додержання вимог трудового законодавства та організацію місць відпочинку для працівників.

Успішне проведення жнив – це завжди найвідповідальніша пора для працівників села, керівників сільськогосподарських підприємств. При тому, що необхідно на належному організаційному рівні і в стислі агротехнічні строки провести комплекс жнивних робіт, вони мають бути виконані безпечно, тобто без ризику для здоров’я і життя працівників. Адже агропромисловий комплекс залишається одним із травмонебезпечних галузей, де щорічно травмуються і гинуть люди.

Змінити мову