На засіданні колегії Управління підбили підсумки роботи у 2017 році
15 лютого 2018На засіданні колегії Управління Держпраці у Тернопільській області, яке відбулося 14 лютого, аналізували стан охорони праці та результати розслідування нещасного випадку у ТОВ «Тернопільбуд», підбили підсумки роботи Управління за 2017 рік та обговорили завдання про подальше вдосконалення наглядової діяльності у сфері промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, додержання законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення.
Комісія Управління розслідувала нещасний випадок, який стався 14 грудня 2017 року, із оператором парогазогенераторів паросилового господарства на комбінаті «Будіндустрія» ТОВ «Тернопільбуд». У період розпалювання теплогенератора відбулося загасання полум’я. Через неповне перекриття газу клапаном-відсікачем, газ почав надходити у теплогенератор, у якому відбулося вибухонебезпечне накопичування газоповітряної суміші. Оператор приступив до повторного запалювання теплогенератора при виключеному вентиляторі димососа та непровентильованій пропарювальній камері, а у результаті появи іскри у теплогенераторі відбулося загорання газоповітряної суміші і стався вибух. Внаслідок вибуху обвалилося частина перекриття даху будівлі, оператору травмувало нижню кінцівку.
Комісія з розслідування нещасного випадку встановила, що причинами нещасного випадку є: не забезпечення повного перекриття газу клапаном-відсікачем при загасанні полум’я; не забезпечена робота вентилятора димососа на весь період роботи теплогенератора; перед розпалюванням пальника теплогенератора оператор не переконався у тому, що системи вентиляції і рециркуляції працюють та здійснив розпал пальника без роботи вентилятора димососа; недостатній нагляд з боку інженерно-технічних працівників підприємства за виконанням підпорядкованими працівниками вимог інструкцій з охорони праці. За результатами розслідування комісія запропонувала підприємству заходи щодо усунення причин нещасного випадку. Планова перевірка стану охорони праці та промислової безпеки на підприємстві відбулася у листопаді 2017 року. У 2017 році на підприємстві зафіксовано 3 нещасних випадки, із смертельним наслідком не було.
На колегії обговорили основні показники наглядової діяльності Управління за 2017 рік. З питань трудового законодавства у січні-грудні 2017 року Управлінням виявлено 25 суб’єктів господарської діяльності області, які мали заборгованість із виплати заробітної плати 2506 працівникам, у тому числі 106 звільненим, на загальну суму майже 7 млн. гривень; виявлено 18 осіб, які працювали без належного оформлення трудових відносин, 25 працівників виконували роботу на підставі цивільно-правових договорів, які мали ознаки трудових та 265 працівників були зайняті без повідомлення ДФС.
У 2017 році виявлено 9 суб’єктів господарської діяльності, які порушували мінімальні гарантії в оплаті праці стосовно 16 працівників та 6 роботодавців недотримувались розміру мінімальної заробітної плати стосовно 17 працівників. У 22 суб’єктів господарювання були виявлені порушення статті 33 Закону України «Про оплату праці» щодо нарахування і виплати індексації заробітної плати.
У 2017 році на виконання законних вимог державних інспекторів відділу щодо усунення роботодавцями виявлених порушень з 8 працівниками були укладені трудові договори, 1435 працівникам було виплачено заборгованість із заробітної плати на загальну суму понад 3,6 млн. гривень, донараховані та виплачені компенсація втрати частини заробітної плати у зв’язку із недотриманням строків виплати, індексація заробітної плати та інші гарантійні та компенсаційні виплати в сумі 122,6 тис. гривень, – зазначив начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Ігор Хаварівський.
З метою попередження нещасних випадків на виробництві головними державними інспекторами у січні-грудні 2017 року проведено 1051 перевірку виробничих об’єктів суб’єктів господарювання з питань охорони праці та промислової безпеки, у тому числі 152 позапланові. Під час перевірок виявлено 6044 порушень вимог законодавчих і нормативно-правових актів з охорони праці. Направлено до адміністративного суду 47 позовних заяв щодо призупинення виробництв, устаткування; 26 з них суд задовольнив. За незадовільний стан охорони праці, грубі порушення нормативних актів з охорони праці притягнуто до адміністративної відповідальності 459 працівників, у тому числі 212 перших керівників підприємств, організацій, установ на загальну суму 137,598 грн. Стягнуто з працівників 457 штрафів на суму 136,918 грн.
На підприємствах, підконтрольних Управлінню Держпраці у Тернопільській області, у 2017 році травмовано на виробництві 70 працівників, у тому числі смертельно 8, за 2016 – 52 працівників (8 смертельно). Смертельні нещасні випадки у 2017 році допущені у соціально-культурній сфері (2), сільському господарстві (2), автомобільному транспорті (1), машинобудуванні (1), енергетиці (2).
Найбільше нещасних випадків сталися внаслідок дорожньо-транспортних пригод (19), падіння під час пересування (15), падіння з висоти (10) та інше. – розповів начальник відділу інспекційної роботи, організаційно-аналітичного забезпечення, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг Віктор Андрійчук.
У 2017 році фахівці Управління Держпраці у Тернопільській області здійснювали активну превентивну роботу щодо запобігання порушень трудового законодавства та з питань охорони праці і промислової безпеки, Широко і всебічно висвітлювалося питання виробничого травматизму.
У 2017 році рівень виробничого травматизму в області зріс, що негативно позначилося на суспільному житті. Тому зараз особлива увага та акцент на превентивні заходи. Пріоритет життя та здоров’я працівників завжди є і залишається першочерговим завданням, – підкреслив перший заступник начальника Управління Володимир Гузенков.