Начальник Управління Держпраці Віталій Мариновський – про підведення підсумків року, що минає та основні пріоритети роботи колективу у прийдешньому – 2022

31 грудня 2021
Напередодні Нового року прийнято традиційно підбивати підсумки. Для Управління Держпраці у Тернопільській області – це завжди найгарячіша пора: підсумкові наради, звіти, аналіз роботи і плани на прийдешній рік. Чого вдалося досягти, що зреалізувати, а над чим працюватимуть у 2022-ому році розповів начальник Управління Держпраці у Тернопільській області Віталій Мариновський.
– Над чим була зосереджена робота Управління у 2021-му році? Які проєкти вдалося зреалізувати?
– Наша робота була зосереджена на превентивних заходах та контрольно-наглядовій діяльності. Передусім, інспектори праці дбають про те, щоб якомога більше провести інформаційно-роз’яснювальних заходів. Вони відвідують, підприємства всіх галузей, у тому числі – лікарні, навчальні заклади. Основний акцент зосереджений на профілактику порушень законодавства з охорони праці, роз’яснення та пропаганду законодавства про працю.
Цьогоріч ми видали понад 200 дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки.
Поряд з цим провели масштабну інформаційну кампанію про переваги офіційного працевлаштування та ризики неформальних трудових відносин.
На виконання доручення Прем’єр Міністра України проводилися заходи державного нагляду з питань додержання законодавства про працю серед іноземних громадян, які працюють на території нашої області. В нас чомусь існує стереотип, що лише українці емігрують за кордон у пошуках кращої і високооплачуваної роботи. Але і велика кількість іноземних громадян приїжджають до України, щоб відкрити власний бізнес або йдуть працювати найманими робітниками на великі підприємства. Зауважу, що ми виявляли порушення законодавства про працю та зайнятості щодо іноземців. Зокрема, з Польщі, Азербайджану, Канади, Сирії, Вірменії, Данії, Великобританії, Китаю…
– Резонансу набув випадок, який трапився кілька днів у медичному закладі Івано-Франківська. Через несправний кисневий балон виникла пожежа, в якій загинуло троє людей. Як часто інспектори праці відвідують медичні заклади на Тернопільщині? Чи ведеться безпосередня перевірка справності кисневих балонів?
– Наприкінці листопада в нашій області стартувала кампанія з перевірки стану кисневих балонів та медичного обладнання у лікарнях з коронавірусними відділеннями. Упродовж двох місяців наші інспектори зможуть відвідати усі лікарні Тернопільщини, де використовують кисневі балони. Таку практику ми застосовували торік. Під час таких заходів інспектори перевіряють технічний стан кисневого обладнання, наявність експлуатаційної документації. Також дивляться на те, чи працівники, які обслуговують обладнання підвищеної небезпеки пройшли відповідне навчання з охорони праці, медичний огляд чи забезпечені засобами індивідуального захисту. Інспектори стараються не пропустити жодної деталі, бо важливо, щоб медпрацівники і пацієнти були у безпеці.
– А яка ситуація з коронавірусом? Як пандемія вплинула на роботу Управління?
– Спочатку це був один із нових напрямків роботи відділу гігієни праці. Однак пандемія триває другий рік і вже все працює як злагоджений механізм. Чи не щодня ми отримуємо повідомлення про захворювання на COVID-19 медичного персоналу. Усі звернення фіксуємо та створюємо спеціальні комісії, які їх розглядають. До складу комісії входять представники лікувального закладу, фахівець відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Тернопільській області, фахівець Фонду соціального страхування України в Тернопільській області та лікар-епідеміолог. У разі, якщо таки виявиться, що людина інфікувалася, виконуючи свої професійні обов’язки, то вона має право на грошову компенсацію.
Окрім того, інспектори з відділу гігієни праці відвідують медичні установи з метою проведення профілактичних бесід для попередження розповсюдження СOVID-19. Деякі наради ми перевели в онлайн-режимі, щоб зменшити кількість контактів.
– Ви б виокремили якусь найбільшу перемогу Управління в цьому році?
– Так, можу похвалитися, що Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу Управління Держпраці у Тернопільській області. Майже два роки тривала судова тяганина з приватним медичним закладом Тернополя. У лютому 2019 року інспектори праці там проводили позапланову перевірку і виявили порушення: 24 особи працювали за різними медичними спеціальностями, втім з ними замість трудових, уклали цивільно-правові договори. На товариство Управлінням накладено санкції у розмірі понад 3 млн грн. Однак роботодавець вирішив оскаржити це у суді. Цю справу розглядали суди різних інстанцій і Верховний суд прийняв остаточне рішення, яке не підлягає оскарженню. Приватна медустанова має виплатити 3 млн грн штрафу.
Якщо говорити про найважливішу подію в цьому році, я б виокремив виїзне засідання колегії Державної служби України з питань праці, яке відбулося у Тернополі. У ньому взяли участь заступниця Міністра економіки України, т.в.о. Голови Держпраці Віталій Сажієнко, керівники Департаментів Держпраці, голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко, голова Тернопільської обласної держадміністрації Володимир Труш, міський голова Тернополя Сергій Надал, представники інших обласних Управлінь Держпраці та місцевого самоврядування.
– З якими скаргами звертаються до Управління громадяни?
– Різними. Найчастіше люди скаржаться на те, що роботодавець не виплачує заробітну плату, лікарняні чи відпускні. Є випадки, коли роботодавці взагалі відмовляються офіційно працевлаштовувати особу. Приходили й такі, що їх не допускали до роботи через відсутність сертифікату вакцинації. Бувають і курйози, коли мати приходить писати скаргу на роботодавця, який, мовляв, погано ставиться до її сина.
– З ким вдалося налагодити співпрацю?
– За цей рік ми підписали кілька меморандумів про співробітництво та партнерство. Зокрема, з Головним Управлінням Національної поліції у Тернопільській області, Обласною радою профспілок, Тернопільським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, Головним управлінням Держпродспоживслужби та Радою територіального відділення Всеукраїнської громадської організації «Асоціація платників податків України» в Тернопільській області. Така співпраця дає змогу краще та ефективніше виконувати завдання, спрямовані на дотримання законодавства про працю, спільної участі у підготовці пропозицій з реалізації державної політики у сфері податкових та трудових відносин.
У 2022-ому році плануємо підписати ще кілька меморандумів, вже навіть були перемовини. Про результати зможете згодом прочитати на офіційному сайті Управління Держпраці у Тернопільській області.
– Розкажіть про основні напрямки роботи Управління у 2022-му році?
– Одним із пріоритетних напрямків роботи Управління надалі буде продовжуватися стосовно виявлення осіб, які працюють нелегально або без належно оформлених трудових відносин, ліквідацією випадків виплати заробітної плати нижче встановленого мінімального розміру чи невиплати її взагалі. Також зниження рівня виробничого травматизму. Основну увагу зосередимо на праці з молоддю. Ми хочемо ознайомити учнів та студентів з роботою Управління, а майбутніх випускників – з їхніми правами при працевлаштуванні. Хочемо їх застерегти, чому не варто погоджуватися на роботу без трудового договору.
– А чи є потреба кадрах? Можливо, зараз хтось із молодих людей читає цю статтю і давно мріяв працювати у команді Управлінні Держпраці у Тернопільській області?
– Скажу більше, ми радо запрошуємо прийти до нас на стажування, а потім, якщо сподобається робота і людина покаже гарні результати, то вона має усі шанси. До речі, у році, що минає, наш колектив поповнився 14-ма молодими фахівцями. Це дуже радісно, адже багато перспективних випускників вишів виїжджають з міста.
– Чи маєте розроблений проєкт, який би обов’язково хотіли зреалізувати?
– Ми розробили інтерактивну карту Тернопільщини, де позначені усі підприємства області. Зокрема, дані про них і можливі ризики, на які треба звернути увагу в першу чергу. Це велика допомога для інспекторів. Натиснувши одну позначку, вони відразу отримують необхідну інформацію. Таку собі історію відвідувань та перевірок, які здійснювалися упродовж певного часу працівниками Держпраці у Тернопільській області. Всі підприємства погруповані і виокремлені ті, які потребують прискіпливішої уваги інспекторів через можливі порушення.
– Що б Ви побажали усім у Новому році?
– Напередодні Нового року прийнято загадувати бажання і вірити, що вони обов’язково здійсняться. Бажаю усім родинного щастя, достатку, здійснення мрій та нових звершень.
Змінити мову