Посадовець Управління Держпраці – про вимоги безпеки під час експлуатації атракціонів

17 грудня 2021

Гойдалки, каруселі, батути, американські гірки… У розпал новорічно-різдвяних свят працюють пересувні атракціони під відкритим небом. Хто відповідає за безпеку атракціонів? Якою має бути безпечна атракціонна техніка?

Про вимоги безпеки під час експлуатації атракціонів, організацію заходів щодо запобіганню випадкам травмування відвідувачів атракціонів та створення безпечних умов експлуатації атракціонної техніки розповів у коментарі для програми новин телеканалу «UA:Суспільне. Тернопіль» начальник відділ нагляду в будівництві, енергетиці, машинобудуванні, котлонагляді та на виробництвах і об’єктах підвищеної небезпеки Управління Держпраці Олександр Мисак.

Так, вимоги до будови, виготовлення, установлення, монтажу, безпечної експлуатації, ремонту та реконструкції атракціонної техніки встановлені чинним НПАОП 92.7-1.01-06 «Правила будови та безпечної експлуатації атракціонної техніки» (далі – Правила).

Дія Правил поширюється на суб’єктів господарювання, які здійснюють виготовлення, монтаж, ремонт, реконструкцію, налагодження і забезпечення безпечної експлуатації стаціонарних, пересувних і мобільних атракціонів таких типів:

 • катальні механізовані та немеханізовані, у тому числі, каруселі, гойдалки, качалки, катальні гори, гірки, колеса огляду, вежі, дороги, автодроми, катапульти тощо;
 • атракціони з еластичними елементами (катапульти, стрибки з висоти на еластичному тросі тощо);
 • водні, у тому числі гірки, спуски тощо;
 • спортивні, у тому числі силові, тренажери, тири, батути тощо;
 • обладнання дитячих ігрових майданчиків, у тому числі каруселі, гойдалки, качалки, гірки тощо.

Дія цих Правил не поширюється на:

 • видові та ігрові атракціони;
 • надувні атракціони, у тому числі водні;
 • атракціони, у яких використовуються тварини;
 • лабіринти, кімнати сміху.

До атракціонів підвищеної небезпеки, залежно від видів небезпек, що виникають для життя відвідувачів і обслуговуючого персоналу під час користування, експлуатації та обслуговування, належить обладнання:

 • атракціони з механізованим приводом з підійманням посадкових місць(відвідувачів) від рівня посадкової площадки на висоту: більше 2 метрів – для дитячих атракціонів і 3 метрів – для дорослих незалежно від швидкості обертання;
 • каруселі з механізованим приводом: вертикальні, горизонтальні, нахилені, із складною траєкторією руху – з лінійною швидкістю посадкових місць більше 0,5 м/с незалежно від висоти підіймання;
 • автомобілі, що зіштовхуються, швидкісні автомобілі, картинг з вільною траєкторією руху самохідних засобів (електромобілів) без підіймання, швидкість руху яких більше 4 м/с;
 • атракціони будь-якої конструкції з лінійною швидкістю руху посадкових місць(відвідувачів)більше 5 м/с;
 • гойдалки механізовані та немеханізовані, які обертаються або кутом відхилу посадкових місць на величину більше 45 і підійманням кабін (посадкових місць) більше 1,5 м;
 • атракціони механізовані з гідравлічним або пневматичним приводом посадкових місць (кабін, платформ);
 • вежі вільного падіння;
 • атракціони з еластичними елементами (катапульти, стрибки з висоти на еластичному канаті тощо).

У Правилах окреслені й вимоги до території атракціонного комплексу.

Для зменшення ризику небезпечних впливів і ситуацій необхідно: проаналізувати загрозу виникнення аварій та надзвичайних ситуацій, розробити способи евакуації відвідувачів і обслуговуючого персоналу, визначити шляхи евакуації та забезпечити постійне утримання їх у справному стані; передбачити пристрої для аварійної зупинки атракціонів, якщо це необхідно; забезпечити можливість ручного переміщення окремих частин обладнання; поліпшити огляд з робочого місця оператора; забезпечити доступність вузлів і деталей для огляду та ремонту тощо.

Організація безпечної експлуатації та обслуговування атракціонів

Суб’єкт господарювання, який експлуатує атракціони, забезпечує їх утримання в справному стані та безпечну експлуатацію шляхом організації належного обслуговування, технічного огляду та ремонту власними силами або укладає договір із спеціалізованою організацією на виконання зазначених робіт з урахуванням вимог цього розділу.

Експлуатація атракціонів має здійснюватися відповідно до вимог настанови з експлуатації атракціонів і цих Правил.

Згідно статті 13 Закону України «Про охорону праці» за справний стан і безпечну експлуатацію атракціонної техніки несе відповідальність суб’єкт господарювання (роботодавець).

Посадовець Управління Держпраці наголосив, що суб’єктам господарювання потрібно суворо і принципово дотримуватися вимог безпеки при експлуатації атракціонної техніки, не допускати порушень з охорони праці. За експлуатацію обладнання з порушеннями вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів з охорони праці персональну відповідальність несе керівник підприємства.

Власник повинен вжити заходи, щодо безпечної експлуатації атракціонів:

– проаналізувати загрозу виникнення аварій та надзвичайних ситуацій, розробити способи евакуації відвідувачів і обслуговувального персоналу, визначити шляхи евакуації та забезпечити постійне утримання їх у справному стані;

– укомплектувати технічну службу кваліфікованими працівниками, які пройшли навчання з питань охорони праці та на групу допуску з електробезпеки.

– проводити ретельне дослідження техніки, а саме перевірку зварювальних швів, металографію, встановлення заземлення тощо, власники атракціонів повинні замовляти самостійно.

– здійснювати постійний контроль за станом охорони праці та трудовою дисципліною на атракціонах;

– забезпечити повний і безперешкодний огляд всіх робочих зон атракціонів з робочого місця оператора;

– контролювати проведення технічних оглядів, експертних обстежень атракціонів після міжсезонного зберігання;

– дотримання виконання працівниками вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці під час організації та виконання робіт з підвищеною небезпекою;

– контролювати проведення щорічного навчання з питань охорони праці (група допуску з електробезпеки) та безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки для посадових осіб та працівників (операторів атракціонної техніки).

Головна вимога до механізмів є їх справний технічний стан. Зокрема, щодня перед початком роботи оператор повинен провести апробацію роботи атракціону: оглянути, переконатися, що він відповідає вимогам, і тільки після того допускати до користування цим атракціоном відвідувачів.

Запобігти загрозам і травмуванню відвідувачів атракціонів та створити належні умови – пріоритетне завдання для керівників та інженерно-технічних працівників, які обслуговують атракціонну техніку!

 

Змінити мову