Правець та його профілактика
16 квітня 2018З приходом тепла розпочалися активні весняно-польові роботи на відкритому ґрунті. Під час цих робіт є небезпека захворіти на правець – адже правцева паличка живе в ґрунті. Через подряпини вона може проникнути в наш організм. Чим це небезпечно і як уберегтись від інфекції?
Правець – це гостра інфекційна хвороба, яка вражає нервову систему, викликає судоми скелетних м’язів та може призвести навіть до зупинки дихання, її збудником є анаеробна спороутворювальна паличка Clostridium titani, яка виділяє токсин, що паралізує нервову систему.
Правцева паличка живе в ґрунті. До слова, паличку правця також не раз виявляли на забрудненому одязі, волоссі. Загалом збудник правця дуже стійкий – витримує нагрівання до +80 градусів за Цельсієм протягом години, а у висушеному стані без доступу світла зберігається до 10 років.
Безпосередньо від хворої людини або тварини правець не передається. Правцева паличка із забрудненого ґрунту чи заражених предметів на землі проникає в організм людини через подряпини або рани та шкірних покривах та слизових оболонках.
Часто люди не надають великого значення тому, що травмувались, однак це може бути вкрай небезпечно. У таких випадках терміново звертатися до лікаря. Спершу дошкуляють слабкість, дратівливість, біль голови, у ділянці рани – посмикування м’язів. Далі розвивається сильне напруження м’язів поблизу рани, а також жувальних м’язів – настає тризм (хворому важко розкрити рот через короткотривалі судоми і біль). Поступово з’являються тягнучий біль і напруження м’язів шиї, потилиці, спини, поперекової ділянки. Іноді може бути біль у животі й напруження м’язів передньої черевної стінки. У зв’язку зі скороченням мімічних м’язів на обличчі з’являється так звана сардонічна посмішка. Згодом тонічні всі м’язи тулуба.
Загалом варто дотримуватися простих правил роботи на городі – завжди працювати у закритому взутті, а також надягати рукавички. Після контакту з землею варто попрати одяг, адже на нього можуть потрапляти спори правцевої палички.
А найефектнішим засобом, звісно, є вакцинація. У дорослому віці щеплення проти правцю треба робити раз на десять років. Дитина отримує комплекс у 2, 4, 6 і 18 місяців життя, згодом – у 6, 16 років. Для тих, хто зазнав травми, пов’язаної з роботою на землі, проводять екстрену профілактику правцю – вводять анатоксин правцевий або протиправцеву сироватку.
Богдан Марків
Лікар з гігієни праці
відділу з питань гігієни праці
Управління Держпраці у Тернопільській області