Охорона праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом
12 серпня 2020Підприємства, на яких зберігається або переробляється аміачна селітра насипом, повинні: використовувати узгоджену і затверджену проектну документацію; розробляти технологічні регламенти відповідно до вимог Положення про технологічні регламенти для виробництва продукції на підприємствах хімічної промисловості; мати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, одержаний відповідно до вимог чинного законодавства.
Підприємство, на якому виконуються роботи, пов’язані зі зберіганням аміачної селітри насипом або її переробленням у мінеральні добрива, як потенційно небезпечний об’єкт повинно провести ідентифікацію об’єкта та, якщо за результатами ідентифікації віднесено до об’єктів підвищеної небезпеки, зобов’язано провести декларування об’єкта підвищеної небезпеки.
До виконання робіт щодо збереження аміачної селітри та її перероблення забороняється допускати працівників молодше 18 років. На роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також роботах, пов’язаних із забрудненням або несприятливими метеорологічними умовами, якими є операції щодо перероблення і зберігання аміачної селітри насипом, роботодавець повинен безкоштовно забезпечувати працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту.
Під час нагрівання у замкненому просторі, коли відсутня можливість вільного видалення продуктів термічного розкладання, аміачна селітра за певних умов може вибухати. Аміачній селітрі притаманна здатність вибухати під впливом сильних ударів, у тому числі ударів вибухової хвилі, а також детонувати внаслідок впливу високої температури, наприклад, в умовах пожежі. Аміачна селітра та її суміші схильні до термічного розкладання. Під дією детонаторів аміачна селітра вибухає за нижчих температур, її вибуховість збільшується за наявності різних домішок.
Не допускається зберігання аміачної селітри насипом у тимчасових непристосованих складах або на відкритих майданчиках. На території складів для збереження аміачної селітри допускається розміщення тукозмішувальних установок, обладнання для виготовлення розчинів та навісів для зберігання тари та засобів механізації. Не допускається відповідно до вимог ДБН В.2.2-798 та вимог Правил охорони праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом спільне зберігання аміачної селітри і будь-яких інших хімічних продуктів і матеріалів в одному відсіку приміщення. Заборонено зберігання на складі аміачної селітри змащувальних і обтиральних матеріалів. Склади, які розташовані поза межами підприємства, повинні охоронятися. У неробочий час двері та вікна складських приміщень повинні бути закритими.
Роботодавець зобов’язаний забезпечити порядок експлуатації складу аміачної селітри і виключити доступ сторонніх осіб, які не працюють на підприємстві. Найбільша допустима площа між протипожежними стінами та маса аміачної селітри, яка може знаходитися між ними, повинні відповідати вимогам ДБН В.2.2-7-98. Аміачна селітра повинна зберігатися в окремих, не нижче II ступеня вогнестійкості безгорищних одноповерхових будівлях згідно з вимогами «Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва» (далі – ДБН В.1.1-7-2002). Допускається в окремих випадках (у сільськогосподарських підприємствах) зберігання аміачної селітри в загальному складі мінеральних добрив за умови, що приміщення (відсік) для її зберігання розміщуватиметься біля торцевої стіни і відділятиметься від іншої частини складу протипожежною стіною без отворів. При цьому вся будівля складу повинна бути не нижче II ступеня вогнестійкості.
Аміачна селітра насипом зберігається у буртах. Тривалість зберігання – не більше шести місяців. Устаткування складів повинно забезпечувати можливість механічного перелопачування продукту у буртах. Для запобігання розсипу і забрудненню аміачної селітри периметр бурту обмежується перегородками із негорючого матеріалу. Для запобігання зволоженню та злежуванню аміачної селітри необхідно зберігати її у складах, де температура і вологість повітря регулюються. Температура повітря у складі відповідно до вимог ГОСТ 2-85 не повинна перевищувати 30 град. С, відносна вологість повітря – 50%. Дозволяється короткочасне зберігання (впродовж 15 діб) аміачної селітри без регулювання температури і вологості повітря. Під час зберігання аміачної селітри насипом необхідно забезпечувати контроль за температурою продукту, який надходить на зберігання, та всередині бурту у зв’язку з можливим підвищенням температури (більше 50 град. С) внаслідок самонагрівання. Температура аміачної селітри, яка завантажується на склад насипом, не повинна перевищувати 30 град. С. У разі виявлення у бурті аміачної селітри осередку самонагрівання необхідно терміново вжити заходів щодо зниження температури – перемістити бурт на нове місце за допомогою кратцер-крана або транспортера.
Необхідно забезпечувати повне щорічне звільнення від аміачної селітри всього складу (або по черзі кожного відсіку) з подальшим чищенням підлоги від налиплого продукту.