Про те, як не допустити зростання рівня травматизму в житлово-комунальному господарстві говорили під час наради в облдержадміністрації
29 березня 2019В Управлінні житлово-комунального господарства Тернопільської обласної державної адміністрації відбулася нарада з керівниками та інженерами з охорони праці підприємств ЖКГ, суб’єктами господарської діяльності Теплокомуненерго, водопровідно-каналізаційного господарства Тернопільської області, участь у якій взяли перший заступник начальника Володимир Гузенков, начальник відділу Віктор Мовчан та головний державний інспектор Володимир Сивий.
Минулоріч в Україні відбулося зростання рівня травматизму. Галузь житлово-комунального господарства не стала винятковою. Упродовж 2018 року на підприємствах Тернопільської області травмувалось 6 осіб, 1 з них – смертельно. З початку 2019 року під час виконання робіт підвищеної небезпеки травмувався 1 працівник.
Житлово-комунальне господарство сьогодні потребує якісно нових підходів, які зможуть забезпечити не тільки високу якість обслуговування, а також і дотримання норм і правил чинного законодавства з питань охорони праці. Здебільшого стан умов та безпеки праці ЖКГ не відповідає вимогам нормативно-правових актів з охорони праці, зокрема, це незадовільна організація та координація робіт підвищеної небезпеки, відсутня система контролю за дотримання працівниками вимог безпеки, низький рівень знань з охорони праці і посадовими особами, і працівниками, недостатня професійна підготовка.
Більшість нещасних випадків стаються внаслідок неналежної організації виконання робіт підвищеної небезпеки, керівники робіт та працівники не проходять періодичне навчання та перевірку знань з охорони праці працівників, які виконують роботи підвищеної небезпеки, не проходять щорічні медичні огляди працівники, які зайняті у важких і шкідливих умовах праці. Також під час заходів державного нагляду за станом охорони праці виявлено, що найчастішими порушеннями є – відсутність дозвільних документів на виконання робіт та на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, – зазначив Володимир Гузенков.
Фахівці Управління також акцентували увагу присутніх на неприпустимості виконання робіт підвищеної небезпеки підприємствами та фізичними особами-підприємцями без відповідних дозволів Держпраці та залучення до виконання робіт незадекларованих працівників без укладання трудових договорів. Виконувати роботи підвищеної небезпеки має право лише той роботодавець (підрядник), який одержав відповідний дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки згідно з Порядком, визначеним постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1107. Залучення роботодавцем до виконання робіт підвищеної небезпеки фізичних осіб, які не є суб’єктами одержання відповідного дозволу, на підставі цивільно-правових договорів, порушує вимоги законодавства про охорону праці та промислову безпеку, становить загрозу їх здоров’ю і життю та обмежує права найманих працівників на державні соціальні гарантії.
Окремо наголошено на своєчасному та належному проходження первинних та періодичних медоглядів, проведенні інструктажів з охорони праці, навчання та перевірки знань працівників зайнятих на роботах підвищеної небезпеки, надання засобів індивідуального захисту, перевірку технічного стану технологічних засобів, вантажопідіймальних споруд, організації робочих процесів.