Треба дати бій незадекларованій праці

16 травня 2018

Працівники Управління Держпраці у Тернопільській області ініціювали та провели із соціальними партнерами круглий стіл на тему «Легалізація зайнятості населення та заробітної плати у Тернопільській області».

За словами начальника облуправління Держпраці Наталії Рус та її заступника Сергія Ващука, нині їх служба не бачить свого завдання у каральних заходах та штрафах, а у першу чергу у роз’яснювальній роботі щодо дотримання законодавства. Відтак, як результат, за участі, у тому числі соціальних партнерів, легалізовано 1890 працівників, з якими укладено трудові договори. Це найкращий показник в Україні. До слова, саме тернополяни на рівні держави нещодавно успішно презентували у столиці «Паспорт неформальної зайнятості».

Незадекларована праця – без належного оформлення на робочому місці, з приховуванням частини зарплати, з оформленням замість трудових договорів цивільно-правових угод тощо не повинна мати місця. Про це говорили усі учасники круглого столу – представники Держпраці, Пенсійного фонду у Тернопільській області, Головного управління ДФС у Тернопільській області, Департаменту соцзахисту населення Тернопільської ОДА, Організації роботодавців Тернопільської області, обласного центру зайнятості, обласної ради професійних спілок, Фронду соціального страхування України у Тернопільській   області.

За словами голови організації роботодавців Тернопільської області Олега Караванського, роботодавці є малі, середні та великі. У складних соціально-економічних умовах інколи вони справді намагаються зловживати. Така проблема існує і її не треба замовчувати. Але керівники мають нести батьківську відповідальність за своїх працівників і думати про державу. Бути на місці того, кого прийняли на роботу.  Треба ліквідувати таке явище, як зарплата у конвертах. Самим у своїй країні, у свої колективах слід наводити порядок. На думку Олега Караванського, брак кадрів, який ми скоро матимемо в Україні, змусить керівників до відповідальності, аби  офіційним працевлаштуванням втримати працівників.

Голова тернопільської обласної ради професійних спілок Андрій Присяжний зазначив, що там, де є нелегальні працівники, то і профспілок нема. Але ж можна отримати травму на виробництві, втратити здоровя, або й життя, варто подбати і про майбутнє пенсію, подумати про нинішніх пенсіонерів тощо. Штрафні санкції, на його думку, накладати треба, щоб інші розуміли, що відповідальність настане. Як приклад, він зазначив, що один з колишніх  заступників  голови облдержадміністрації проводив нараду зі злістими неплатниками зарплати у стінах обласної прокуратури. Аби ті розуміли, що з ними не жартують.  А то нині виходить – людина загинула на виробництві 5 квітня, а її прийняли на роботу 2 квітня. Зрозуміло, що працівник робив і  до того, але нелегально, без відповідного оформлення. Також чимало проблем виникає через нарахування субсидій, працівники самі хочуть мати менші офіційні доходи.
Начальник Головного управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області Ігор Москалик зазначив що нині в області є 290 тисяч пенсіонерів. Легалізація робочих місць – це наповнення у тому числі і Пенсійного фонду. А кількість офіційно застрахованих осіб з року в рік зменшується. Тому проблема серйозна і її треба вирішувати.
 

 

Змінити мову