Вимоги безпеки на лісокультурних роботах з використанням пестицидів та агрохімікатів   

12 серпня 2020

Лісокультурні роботи з використанням пестицидів повинні проводитись відповідно до вимог безпеки Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості.

Для використання в лісовому господарстві дозволяються пестициди і агрохімікати, які включені у Перелік пестицидів та агрохімікатів,  дозволених до використання в Україні. Лісові підприємства не менше ніж за 10 днів до початку хімобробки повинні  забезпечити  широке  інформування (за допомогою  преси, радіо, листівок, телебачення тощо) населення та зацікавлених установ і господарств про строки проведення робіт, назвати оброблювані території, конкретні (лісництва і  квартали) основні профілактичні заходи. На відстані не менше 200 м від межі ділянок, які підлягають обробленню, на всіх дорогах і просіках  лісгоспом повинні  встановлюватись  щити (розміром   1   х   1,5   м)  з попереджувальними написами: «Обережно! Використано отрутохімікати. Забороняється перебування людей до…(дата), збір грибів і ягід до…(дата)» і таке інше.

При обробленні лісів пестицидами за допомогою авіації необхідно додержуватися санітарно-захисних зон до: джерел господарсько-питного водопостачання і населених пунктів – 1000  м, рибогосподарських водойм, оздоровчих установ (оздоровчі табори та будинки відпочинку)  –  2000  м,  полів  з сільськогосподарськими культурами – 1000 м, а засіяних з чутливими до відповідних гербіцидів культурами – 3000 м. При використанні наземної техніки санітарно-захисні зони складають відповідно 1000 м, 2000 м, 500 м і 1500 м.

На оброблених пестицидами землях лісові підприємства повинні  забезпечити силами лісової охорони дотримання строків безпечного проведення лісогосподарських робіт, відпочинку населення, збору ягід і грибів, випасу худоби, сінокосіння відповідно до регламентів, які зазначені в Переліку пестицидів  і агрохімікатів, дозволених  до використання в Україні.

Пріоритетним при обробленні лісів та розсадників повинно бути використання пестицидних препаратів III-IV класу небезпечності. Вимушене використання препаратів I та II класу небезпечності дозволяється за умови постійного контролю з боку санітарно-епідемічних станцій.

Безпосереднє керівництво роботами з пестицидами  та агрохімікатами   повинне здійснюватись працівниками, які мають допуск (посвідчення) на  право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням, використанням та  торгівлею пестицидами і агрохімікатами відповідно до Порядку одержання допуску    (посвідчення) на право роботи, пов’язаної з транспортуванням, зберіганням,   застосуванням та торгівлею пестицидами  і  агрохімікатами.

Працівники, які виконують роботи з використанням пестицидів і агрохімікатів, повинні забезпечуватися роботодавцем спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту. До виконання робіт із використанням пестицидів та агрохімікатів працівники допускаються після проходження навчання та інструктажів. Тривалість робочого дня під час роботи з пестицидами  не повинна перевищувати 6 годин, а з препаратами I і II класу небезпечності – 4  години,  з  доопрацюванням  решти  часу робочої  зміни на інших роботах,  не пов’язаних з можливим впливом пестицидів.

Пестициди і агрохімікати повинні зберігатись на складах, побудованих за типовими проектами відповідно до вимог ДБН В.2.2-7-98 «Будівлі  і  споруди для зберігання  мінеральних добрив та засобів захисту рослин».

Змінити мову