Вимоги безпеки на лісокультурних роботах  

01 лютого 2021

Правила охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості встановлюють вимоги з охорони праці, що поширюються на суб’єкти господарювання, які здійснюють науково-дослідну діяльність, виконують лісовпорядкувальні та вишукувальні роботи, створюють лісові насадження та доглядають за ними, здійснюють захист лісів від шкідників, хвороб та пожеж, ведуть будівництво і експлуатацію лісових доріг, лісосічні, лісотранспортні та лісоскладські роботи, заготівлю живиці та пневого осмолу, лісопиляння та інше первинне перероблення заготовленої деревини, роботи в малій лісохімії.

Лісокультурні роботи слід організовувати і виконувати відповідно до карти технологічного процесу, яка розробляється і затверджується у встановленому  роботодавцем порядку та з виконанням вимог пункту 6.7 цих Правил. У карту технологічного процесу включаються технологічна схема об’єкта, порядок та спосіб виконання робіт, особливі вказівки. Під час розроблення карти технологічного процесу слід керуватися цими Правилами. На стежках та  дорогах, що перетинають ділянки, де виконуються лісокультурні роботи, мають встановлюватись заборонні знаки відповідно до вимог ГОСТ 12.4.026-76, які забороняють прохід та проїзд стороннім особам (технічним засобам).

Лісокультурні землі необхідно заздалегідь обстежити. Небезпечні місця (крутояри,  урвища,  ями тощо) та виділені місця для відпочинку необхідно позначати попереджувальними знаками. Перед виконанням механізованих  робіт на схилах знаки безпеки повинні встановлюватись також коло підгір’я.Працівники на лісокультурних роботах повинні бути забезпечені роботодавцем питною водою, аптечками для надання швидкої допомоги та засобами індивідуального захисту. На період проведення  робіт  декількома  працівниками один із них має призначатися старшим.

Лісокультурні роботи необхідно проводити за швидкості вітру не більше 11 м/с, у гірських та горбистих умовах – не більше 8,5 м/с. Вони мають припинятися в період грози, злив та при видимості менше 50 м, з настанням сутінок і в нічні години.

На період роботи лісогосподарських машин необхідно забезпечити:

1.   відсутність працівників на навісних знаряддях і поруч з ними при підійманні, опусканні та розворотах машини;

2.  розвертання машин у місцях, де немає перешкод;

3. рух машини під час подолання перешкод тільки на першій передачі  швидкості, переїзд через повалені дерева під прямим кутом,  через невеликі заглиблення під кутом 15 град. – 200 град. до осі руху агрегата;

4. спорудження стійких настилів для переїзду через перезволожені ділянки, рови і канави;

5. переведення навісного (начіпного) устаткування в транспортне положення  з додатковою фіксацією його під час переїзду з однієї ділянки на іншу, подолання перешкод і розвертання машини;

6.  очищення робочих органів від рослинних залишків та землі спеціальними очисниками після зупинки машини.

Лісогосподарські машини повинні агрегатуватися тільки з  тими тракторами,  які визначені підприємством-виробником  і названі в інструкціях з їх експлуатації. Під час роботи машинно-тракторних агрегатів повинна забезпечуватись безпека обслуговуючого персоналу.

Змінити мову