Яким чином буде проводитися попередження та звільнення державних службовців після вступу в дію Закону про працю та як профспілка державних установ може відстоювати права держслужбовців?
13 лютого 2020Олена Коновалова, заступник директора департаменту з питань праці Держпрацi, пояснила, що про наступне звільнення держслужбовців повідомлятимуть за місяць. Згода профспілки на це не потрібна.
Закон України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України» від 12.12.2019 № 378-IX змінив статтю 43-1 КЗпП, яка визначає випадки та категорії працівників, коли трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу розривають з працівником без попередньої згоди виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника). Наразі до цієї категорії працівників віднесли державних службовців.
Також змін зазнала і стаття 49-2 КЗпП, яка встановлює порядок вивільнення працівників. Закон визначив особливості вивільнення державних службовців: про наступне вивільнення держслужбовців персонально попереджають не пізніше ніж за 30 календарних днів, а не за 2 місяці, як для інших категорій працівників; у разі вивільнення працівників не застосовують положення частини другої статті 40 КЗпП та положення частини другої статті 49-2 КЗпП.
Також нагадала, що не діє для державних службовців: обов’язкова умова звільнення працівника за пунктом 1 статті 40 КЗпП — його не можна за згодою перевести на іншу посаду; при вивільненні працівників у випадках змін в організації виробництва і праці враховують переважне право на залишення на роботі, передбачене законодавством; не пізніше ніж за 30 календарних днів до запланованих звільнень первинним профспілковим організаціям надають інформацію щодо цих заходів, включаючи інформацію про причини звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про терміни проведення звільнень, а також проводяться консультації з профспілками про заходи щодо запобігання звільненням чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом’якшення несприятливих наслідків будь-яких звільнень.