URB нагадує, 21 серпня 2019 року на засіданні КМУ було підтримано новий Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. Він стосується як перевірок від Держпраці, так і перевірок, які мають право проводити інспектори з праці від органів місцевого самоврядування.
Серед новацій – Держпраці при розробленні порядків врахувала застереження об’єктів контролю щодо незастосування заходів до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності у разі виконання вимог припису. А саме: усунення виявлених під час інспекційного відвідування або невиїзного інспектування порушень, у т.ч. за несвоєчасну та не у повному обсязі виплату заробітної плати, недодержання мінімальних гарантій в оплаті праці (що визначалось Постановою №295), окрім виявленого порушення за використання праці неоформлених працівників, оскільки застосування фінансових санкцій у таких випадках призводило до накладення штрафів у розмірі значно більшому, ніж сума, яка потрібна на усунення такого порушення.
Тобто інспектори з праці не будуть притягати до відповідальності роботодавців у разі виконання вимог припису.
Але яких саме порушень трудового законодавства це позбавлення від штрафів стосується? А за що продовжуватимуть штрафувати?
Міністр соціальної політики України Андрій Рева відповів на ці питання в інтерв’ю.
За його словами, зараз ці перевірки зосереджені тільки на одному – нелегальна зайнятість. Тобто, за неоформлення трудових відносин із працівником і несплату податків при виплаті їм зарплати будуть штрафувати, як і раніше. Решта порушень можна буде усунути за приписами інспекторів і в разі їх усунення штрафи до роботодавців не застосовуватимуть.
І ще – про ЄСВ! Роботодавці, зверніть увагу!
Крім цього, Андрій Рева повідомив про плани повернути прогресивну шкалу нарахування ЄСВ (замість максимальної величини доходу в 15 мінімальних зарплат, яка існує на сьогодні). Як повідомляється запланована шкала виглядатиме наступним чином:
- до 25 мінімальних зарплат – ставка ЄСВ 22%.
- від 25 до 70 мінімальних зарплат – ставка ЕСВ 20%;
- від 70 до 150 мінімальних зарплат – ставка ЄСВ 17%;
- від 150 до 200 мінімальних зарплат – ставка ЄСВ 15%;
- від 200 до 270 мінімальних зарплат – ставка ЄСВ 10%.
Згідно із нею, ЄСВ нараховуватиметься на всю зарплату, але до більшого розміру доходу буде застосовуватись менша ставка ЄСВ.