Із соціальним партнерами обговорили шляхи подолання незадекларованої праці та детінізації заробітної плати в області

10 травня 2018

За ініціативи Управління Держпраці у Тернопільській області відбувся круглий стіл із соціальними партнерами «Легалізація зайнятості населення та заробітної плати у Тернопільській області». Учасники  – представники Управління Держпраці в області, Головного управління Пенсійного фонду, Головного управління ДФС, Департаменту соціального захисту населення, Тернопільського центру зайнятості, Організації роботодавців області, Управління ВД Фонду соціального страхування та Тернопільської обласної ради професійних спілок.

Подолання незадекларованої праці та детінізації заробітної плати є сьогодні одним із пріоритетних напрямів роботи. Адже через тіньовий ринок зайнятості держава втрачає мільйони гривень несплачених податків, а громадяни позбуваються законних соціальних гарантій.

Інспектори Управління Держпраці у Тернопільській області здійснюють заходи щодо забезпечення легалізації трудових відносин з метою скорочення обсягів нелегальної праці та тіньової зарплати в області. Так, з початку року виявлено 35 працівників, які працювали без укладення трудового договору. Найбільше неоформлених працівників працюють у сфері послуг та у промисловості. Такі працівники позбавлені гарантованого державою розміру заробітної плати; виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю; допомоги у разі настання нещасного випадку, соціального страхування.

На сьогодні завдяки спільній роботі та скоординованим діям Управління Держпраці, Управління ДФС та Управління Пенсійного фонду в області з 1890 працівниками укладено трудові договори, відтак працівники забезпечені належними їм соціальними гарантіями. Ця цифра є значною для нашої невеликої області, однак на цьому робота не завершується. Питання легалізації трудових відносин та дотримання соціальних гарантій в оплаті праці залишаються першочерговими для нас, – зазначала начальник Управління Держпраці у Тернопільській області Наталія Рус.

Заборгованість із заробітної плати є одним із ключових завдань, поставлених перед Держпраці. Спостерігається тенденція до зниження рівня заборгованості із заробітної плати. З початку року перед 198 працівниками погашено заборгованість із заробітної плати на суму 1138,3 тис. гривень.

Сьогодні великою проблемою залишається те, що українці, наймаючись на роботу, погоджуються працювати неофіційно і отримувати повністю незадекларовану заробітну плату. Це суттєво зменшує майбутню пенсію, лікарняний чи відпустка не оплачуються. Фактично такі працівники позбавлені соціальних гарантій як тепер, так і в майбутньому. Це робиться роботодавцями для того, аби мінімізувати витрати та отримати максимальний прибуток. Через те, що величезні суми коштів виводяться «в тінь», держава втрачає десятки мільярдів гривень доходів до держбюджету, Пенсійного та інших страхових фондів, а працівники залишаються позбавленими соціальних виплат та соціальних гарантій.

Дедалі більше актуалізується проблема відсутності на українському ринку праці висококваліфікованих кадрів. Фактично зараз можемо говорити про кадровий голод. Основними причинами трудової міграції є вищі зарплати і стандарти життя. Тому важливим є створенням належних умов праці, надання соціальних гарантій працівникам, аби вони були впевнені у своєму майбутньому та розбудовували власну країну.

Легалізація трудових відносин – на особливому контролі Управління і тому нам потрібно спрямувати усі зусилля на підвищення рівня заробітної плати та дотримання норм законодавства щодо оплати праці кожним роботодавцем,  –  підкреслила Наталія Рус.

 

Змінити мову